Yeni indol türevi bileşiklerin sentezleri, yapısal analizleri, antioksidan aktivite sitotoksisite ve kemoproventif etkilerinin değerlendirilmesi
Synthesis, structure elucidation, antioxidant activity, cytotoxicity and chemopreventative evaluation of new indole derivatives
- Tez No: 359595
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SÜZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışma ile 2-(1H-indol-3-il)asetohidrazin ve aril/alkilisotiyosiyanat dan hareketle 2-(1H-indol-3-il-asetil)-N-(aril/alkil)hidrazin karbotiyoamid türevleri (1a-h) ve bu bileşiklerin siklizasyon reaksiyonu sonucu 5-(1H-indol-3-il)metil-N-(sübstitüe aril/alkil)-1,2,4-tiyadiazol-2-sübstitüe amin türevleri (2a-h) ve 5-((1H-indol-3-il) metil)-4-(sübstitüe aril/alkil)-4H-1,2,4-triazol-3-tiyol (3a-h) türevleri ile 5-((1H-indol-3-il) metil)-4-(sübstitüe aril/alkil)-4H-1,2,4-triazol-3-tiyollerin S-alkilasyonu ile 5-((1H-indol-3-il) metil)-4-(sübstitüe aril/alkil)-4H-1,2,4-triazol-3-tiyo-N-sübstitüe türevleri (4a-g) sentezlendi. Sonuçta 27 adet orijinal olmak üzere 31 adet indol türevi bileşik sentezlenerek kimyasal yapıları NMR, Mass spektrometresi ve elementel analiz ile yapıları aydınlatıldı. Sentezlenen bileşiklerin sitotoksik etki profilleri için MTT deneyi, antioksidan etki profilleri için DCFH-DA deneyi yapılarak gözlendi. MTT deneyi ile 4c, 2b, 1d, 2h, 1a maddelerinin hücre proliferasyonunu artırıcı etkileri olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study from 2-(1H-indole-3-yl)acetohydrazine and aryl/alkylisothiocyanate compounds 2-(1H-indole-3-yl-acetyl)-N-(aryl/alkyl)hydrazinecarbothioamide (1a-h) derivatives which were cyclised to give 5-(1H-indole-3-yl)methyl-N-(substitute aryl/ alkyl)-1,2,4-thiadiazole-2- substitute amine derivatives (2a-h) and 5-((1H-indole-3-yl) methyl)-4-(substitute aryl/alkyl)-4H-1,2,4-triazole-3-thiol (3a-h) derivatives and by the S-alkylation of 5-((1H-indole-3-yl) methyl)-4-(substitute aryl/alkyl)-4H-1,2,4-triazole-3- thiols 5-((1H-indole-3-yl) methyl)-4-(substitute aryl/alkyl)-4H-1,2,4-triazole-3-thio-N- substitute dervatives (4a-g) were synthesised. There were 31 indole derivative compounds that 27 of them are new synthesised and the chemical structures were elucidated by NMR, Mass spectrometry and elemental analysis. MTT assay for the cytotoxic profiles and DCFH-DA assay for revealing the antioxidant activity were performed on the synthesised compounds. According to the result of MTT assay 4c, 2b, 1d, 2h, compounds showed increasing effect on cell proliferation.