Ditiyenilpirol tabanlı foto ve elektro aktif yeni bileşiklerin tasarımı, sentezi ve özellikleri
Design, synthesis and properties of a novel dithienylpyrrole based photo and electro active compounds
- Tez No: 377524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yeni fonksiyonel organik bileşiklerin tasarımı ve sentezi, bu bileşiklerden elde edilen malzemelerden yararlanılarak moleküler elektronik ve fotonikler, algılayıcılar, makine ve aygıtlar, ışık saçan diyotlar (LED'ler), güneş pilleri, transistörler, elektrokromik cihazlar, veri işleme ve depolama aygıtları gibi ileri teknolojik uygulamalar nedeniyle oldukça önem arz etmektedir. Bu vesileyle dünyanın dört bir yanında başta sentetik organik kimya olmak üzere araştırma grupları uygulamaya açık yeni işlevsel bileşiklerin tasarımı, sentezi ve tanımlanmasına yönelik çalışmalara geniş bir yer ve önem vermektedirler. Bu çalışma kapsamında literatürde şimdiye kadar bilinmeyen, ditiyenilpirol tabanlı foto- ve elektroaktif yeni bileşiklerin sentezine yönelik bazı çalışmalar yapılmıştır. Sentezlenmiş bu bileşiklerin yapı ve özellikleri spektroskopik yöntemlerle (UV-vis, lüminesans -floresans, FTIR, NMR, kütle) aydınlatılmıştır. Ayrıca elde edilen bu yeni bileşiklerin moleküler algılayıcı olarak işlev görüp göremeyeceği denenmiştir.
Özet (Çeviri)
Design and synthesis of novel functional organic compounds have attracted considerable attention since they lead to a variety of advanced technological applications in the field of molecular electronics and photonics, sensors, machines and devices, light emitting diodes, photovoltaics, transistors, electrochromics, data processing and storage media. For that reason, the design, synthesis and characterization of novel functional organic compounds are highly concerned by first the synthetic organic chemists as well as other communities all around the world. In literature this study including so far unknown dithienylpyrrole based photo synthesis of a new compounds and some studies have been done. Structure and properties of compounds synthesized by spectroscopic methods (UV-vis, Luminescence-fluorescence, FTIR, NMR, Mass Spectroscopy). In addition new compounds obtained as a moleculer sensor or not.