Farklı yüzey uygulamalarının diş mine ve dentin dokusunun nanoyapısı üzerindeki etkileri
Effect of different surface applications on the nanostructure of dental enamel and dentin
- Tez No: 295990
- Danışmanlar: PROF. DR. ARLİN SERPUHİ KİREMİTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, çeşitli nedenlerle mine ve dentin yüzeyine uygulanan kimyasal ve fiziksel ajanların, mine ve dentin dokusunun nano yapısı üzerindeki etkilerinin AKM (atomik kuvvet mikroskobu) ve SEM (taramalı elektron mikroskobu) teknikleriyle incelenmesi ve sonuçlarının karşılaştırılmasıdır.Bu çalışmada kullanılmak üzere yeni çekilmiş yirmi yaş dişlerinin kron bukkal ve lingual segmentlerinden mine ve dentin örnekleri hazırlandı. Toplam 9 mine ve 4 dentin grubu oluşturuldu. Bu gruplar minede sırasıyla; 1. grup kontrol, 2. grup %37 fosforik asit, 3. grup %15 HCl (ICON etch), 4. grup %15 HCl ve rezin infiltrant (ICON rezin), 5. grup 1 W diyot lazer, 6. grup 0.52 W Er:YAG lazer, 7. grup 0.75 W Er:YAG lazer, 8. grup 1.5 W Er:YAG lazer, 9.grup 1.9 W Er:YAG lazer ve dentinde sırasıyla 1. grup kontrol, 2. grup 1 W diyot lazer, 3. grup 0.52 W Er:YAG lazer, 4. grup 0.75 W Er:YAG lazer şeklinde oluşturuldu.Hazırlanan yüzeyler AKM ve SEM ile incelendi. AKM ve SEM görüntüleri kısmen birbirini destekler nitelikteydi ancak AKM' nin Er: YAG lazer uygulaması sonucu aşırı pürüzlenme gösteren örnekler için uygun bir yöntem olmadığı görüldü. Fosforik asit uygulanan minede Tip 3, HCl uygulanan minede Tip 2 pürüzlendirme motifine rastlandı. Diyot lazer uygulamasının mine ve dentin örneklerinde belirgin değişiklikler yapmadığı gözlendi. Er:YAG lazerin subablatif dozlarda dahi minede ablasyona neden olduğu saptandı. Er:YAG lazerin 0.75 W dozunun dentin tübül ağızlarını kapadığı ve dolayısıyla dentin hassasiyetini gidermek amacıyla kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of physical and chemical agents that applied for various reasons on the nanostructure of enamel and dentin tissues by means of AFM (Atomic Force Microscopy) and SEM (Scanning Electron Microscopy) tecniques and make comparisons between them.Coronal buccal and lingual segments of newly extracted third molar teeth were prepared to obtain enamel and dentin specimens. Totally 9 enamel and 4 dentin groups were comprised. In order of these groups on enamel were: 1) Control without any application 2) %37 phosphoric acid 3) %15 HCl (ICON etch) 4) %15 HCl (ICON etch) then resin infiltrant (ICON resin) 5) 1 W diode laser 6) 0.52 W Er:YAG laser 7) 0.75 W Er:YAG laser 8) 1.5 W Er:YAG laser 9) 1.95 W Er:YAG laser and in order of groups on dentin were: 1) Control 2) 1 W diode laser 3) 0.52 W Er:YAG laser 4) 0.75 W Er:YAG laser.Prepared surfaces examined by using AFM and SEM. Images gained from AFM and SEM partly supported each other. It was concluded that AFM was not a suitable technique especially for examining over roughen Er:YAG laser treated specimens. Phosphoric acid etched enamel surface showed Type 3 etching pattern while HCl applied surface showed Type 2 pattern. Even subablative Er:YAG laser doses caused ablation on the enamel surface. 0.75 W Er:YAG laser application completely sealed the dentinal tubules. This result is very promising for dentinal hypersensitivity treatment.