Orhan Pamuk'un Sessiz Ev ve Kar romanlarının sözdizimsel açıdan incelenmesi
Investigation of syntactical perspective Orhan Pamuk's Sessiz Ev and Kar novels
- Tez No: 359662
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSİ SEVİNÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bir toplumun anlaşması için en önemli vasıta olan dil, sözcüklerin birleşmesiyle ortaya çıkan cümlelerden teşekkül eder. Cümleler oluşurken sözcükler belirli kurallar çerçevesinde bir araya gelir. İşte bu kurallar Söz Dizimi denilen bilim dalının içeriğidir. Her dilin kendine has kuralları vardır. Türkiye Türkçesinin de bu kurallarını incelemek, dilimizi tanıtmak ve yaşatmak adına önemli bir adımdır. İşte bu bağlamda yazarlarımızın eserlerini sözdizimsel olarak değerlendirmeli, hem dilimizin kurallarımı irdelemeli hem de yazarlarımızın bu kuralları nasıl uyguladıklarını göstermeli ve bunu bir görev olarak addetmeliyiz. Araştırmamızın evrenini Orhan Pamuk'un bütün eserleri oluştururken; örneklemi ise Orhan Pamuk'un inceleme kapsamına alınan“Sessiz Ev”ve“Kar”romanları oluşturmuştur. Çalışma yapılırken hem nitel hem de nicel araştırma yapılmış, hâlihazırdaki durumun değerlendirmesine dayanan betimsel model kullanılmıştır. Türkiye Türkçesinin bütün dil bilgisel kuralları betimlenmiş aynı zamanda bu kurallar örneklendirilmiştir. Bu sözdizimi kurallarının romanlarda hangi sıklıkla kullanıldığı nicel araştırma yöntemiyle var olan miktarı verecek şekilde tespit edilmiştir. Bir romancının eserlerini dil bilgisel açıdan değerlendirip karşılaştırmak için onun sanatını ve tüm eserlerini de tanımak gerekir. Bu bağlamda çalışmanın daha verimli olabilmesi için öncelikle ilk bölümde Orhan Pamuk'un hayatı, sanatı ve eserleri tanıtılmıştır. Bu bölümü takip eden diğer bölümlerde ise sırasıyla Türkiye Türkçesinde yer alan belirtme grupları, cümle öğeleri ve cümle türleri belirtilmiş, söz konusu romanlardan ilgili örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Language, the most important instrument for societies to be in accordance with each other, is formed with sentences occurred by combination of words. While forming sentences, words congregate within the certain rules. These rules are the content of discipline by the name of Syntax. Every language has its own idiosyncratic rules. Studying these rules of Turkey Turkic language is an crucial step for our language for publicizing and keeping it alive. Within this context, We ought to evaluate the works of our writer syntactically, scrutinize our language rules, show how our writers implement these rules and consider this as a duty to ourselves. The population of our study is based on the whole works of Orhan PAMUK and the paradigm is composed of Orhan PAMUK`s ``Sessiz Ev`` and ``Kar`` novels which were scoped of the study. In the course of the study both qualitative research and quantitative research were used, yet already descriptive model was used based upon status evaluation.The whole grammar rules of Turkey Turkic Language are characterized and concurrently these rules are exemplified. How frequently these syntactic rules used at novels are determined by the quantitative research to conclude the average amount. So as to assess and compare a work of a novelist in terms of linguistic, it is a preliminary requirement to acknowledge his sense of art and the entire works of him. In this regard, on the first chapter the life of Orhan PAMUK, his sense of art and his works are introduced in order for this work is able to be more profound. Following this chapter on the other chapters, respectively, the description groups existing in Turkey Turkic, sentence items, sentence types are represented and these are supported with examples from the mentioned novels.