Seyyid Kutub'un eserlerinde Allah inancı
Belief in God in the works of Sayyid Qutb
  1. Tez No: 359663
  2. Yazar: İLHAN ABUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmamızda değerli mütefekkir Seyyid Kutub'un eserlerinde Allah inancı ile ilgili düşüncelerini inceledik. Ancak konunun önemine binaen, Allah'ın zâtı, sıfatları, isim ve fiilleri ile ilgili yeri geldikçe İlim âlemince makbul görünen hadis, kelam, tefsir ve benzeri alanlardaki ilim adamlarının görüşlerine de başvurduk. Konuyu dört ana bölümde inceledik. Birinci Bölümde“İslam Düşüncesinde Allah İnancı”konusunda; Allah'a İman,“Allah”lafzı ve O'nun zâtı, İsim, sıfat ve fiilleri yanında bunların sözcük anlamları ile Seyyid Kutub'un eserlerinde bu konulara yaklaşımını ve her türlü açıklamalarını kendi ifade metinlerine bağlı olarak aktarmaya çalıştık. İkinci Bölümde ise Seyyid Kutub'un Allah İnancını eserlerinde incelerken takip ettiği yöntemi yine kendi ifade metinlerine bağlı kalarak araştırmaya çalıştık. Üçüncü Bölümde ise Seyyid Kutub'un İslam Dininde, Allah İnancını islamın temel amacı olarak gördüğü;“Allah'ın Hâkimiyeti”konusuna yaklaşımındaki titiz ve değerli fikirlerini aktardık. Son Bölümde ise Allah'ı her türlü eksiklik, iftira ve hatalardan tenzih Ederek; tarih boyunca yaşanan insanlık krizlerinin Yüce Allah'ı layıkıyla değerlendirmemenin bir sonucu olduğunu, delilleri ile sunmaya çalıştık. Allah İnancı evrenin, tüm canlıların ve bunların bir parçası olan insanoğlunun varlık sebebidir. Dolayısıyla bu inanç insanın, toplumsal, ferdi psikolojik ve tüm hücreleri ile duyumsaması gerektiği ve hayatının böylelikle anlam kazanacağı vazgeçilmez bir ilkedir. Şüphesiz, kıymetli mütefekkir Seyyid Kutub'un yaşadığı zaman ve coğrafya'nın fikirlerinin oluşmasında etkisi vardır. Fakat incelememizde şunu gördük ki fikirleri, tespit ve yaklaşımları hem günümüz hem de yaşadığımız coğrafyada ötelenmiş sorunlara vahyi çözümler getirmiştir. Allah inancını sahabe dönemindeki safiyetine kavuşturma çabasında; bu çalışmaile bir nebze olsun bilimsel katkıda bulunmuşsak, bizler de kendimizi bahtiyar sayacağız.
Özet (Çeviri)
In this study the works of Sayyid Qutb valuable writer with belief in Allah. However, the importance of the topic therefore, Allah's names and attributes, verbs related to Rashmi, as it appears in the hadeeth, tafseer, philosophy academic circles accepted and applied knowledge in areas like people's opinions also. We have four main subject sections. In the first section“İslam in the belief in Allah”; Faith in God,“God”his next to their Names, adjectives and verbs Rashmi, and word meanings in the works of Sayyid Qutb's approach to these issues with and convey their own sorts of descriptions depending on the expression text. The second Section is examining the works of Sayyid Qutb's belief in Allah, followed by adhering to its own expression text again we tried to investigate the method. The third Section is Sayyid Qutb's İslam, the main objective of the belief in Allah as Islam;“God's Command”topic, how meticulous and valuable ideas, reported. The last section is Allah, surely any shortcoming, slander and errors; throought the history of manknid, God Almighty isn't a result of demure assesment the crises, we tried to provide with evidence. Belief in Allah, universe, creatures of the their live is part of mankind all inanimate entity. Therefore, the faith of people, social, personal, psychological, and all the cells in the results, and for the rest of your life with this meaning is an essential principle of win. Of course, precious time and geography of Sayyid Qutb lived of the writer's ideas are the effect of the formation. But in practice it, we saw that the ideas we have today and the detection and approaches and solutions to the problems and the revelation has stepped in. Belief in God during the period of the Companions of bringing in an effort to purity; If we have contributed a little bit with this study scientifically, we'll count ourselves fortunate.