İslam fıkhı'nda namazların cem'i
  1. Tez No: 359667
  2. Yazar: ABDULVAHAP ŞAKRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAHİP BEROJE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Günlük ibadetler, ilahi dinlerde önemli bir yere sahiptir. İnsan ile yaratıcısı arasındaki en kuvvetli bağ bu ibadetler vasıtası ile oluşur. Bütün ilahi dinlerde şekil ve içeriği farklı olmakla birlikte günün belli vakitlerinde yapılması gereken ibadetler vardır. Bununla birlikte birtakım sebeplerden dolayı günlük ibadetlerde bazı kolaylıkların sağlanması her ilahi dinde mevcut olan bir durumdur. Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam'da asıl olan her ibadeti vaktinde yapmaktır. Namaz ibadetinde de asıl olan onu vaktinde kılmaktır. İslam'da günlük namazların belli vakitlerde birleştirilerek kılınması bir kolaylık durumudur. Namazların birleştirilmesinin şekli ve sınırları konusunda asıl belirleyici faktör Hz. Peygamber'in bu konudaki uygulamalarıdır. İslam fıkıhçıları da Hz. Peygamber'in uygulamalarından yola çıkarak içtihatta bulunmuşlardır. Namazların birleştirilerek kılınabilmesi durumu günümüz için de büyük önem arz etmektedir. İslam'da ibadetlerde kolaylık ilkesi inananlar için Allah'ın bir rahmetidir. Günümüzde var olan bir takım zorluklar karşısında ibadetlerde kolaylık prensibinin uygulanması her inanan için önemli bir avantajdır. Günlük ibadetlerde başka bir deyişle namaz ibadetinde kolaylık sınırlarının çok sıkı bir şekilde belirlenmesi ve su istimale yola açabilecek içtihatlardan sakınılması gerekir. Aksi takdirde günlük ibadetlerin edası Şari'in rızasına uygun olmayan bir hale dönüşür.
Özet (Çeviri)
Daily worship of the Divine religion has an important place in. The strong bond between man and the creator of this occurs by means of worship. All divine religions, although they are different in form and content to be done at certain times of the day are worshiped. However, some reasons to provide some convenience in daily devotions that are available in every divine religion is a condition. İn Judaism, Christianity, and Islam the main point is to make all worship ahead of time. The key issue in worship prayer is to make it ahead of time. At certain times of daily prayers in Islam to render a combined convenience is the case. The determining factor in combining of prayers' shape and boundaries is pratictes of Prophet on this subject. İslamic Jurists has been commented those beceuse of pratictes Prophet. Prayer can be made by combining the status is of great importance to today. The princible ease in worship in İslam is Allah's mercy for teh believers. At present a number of challenges face the implementation of the principle of convenience in worship is an important advantage for every believer. İn daily worship in other words in ritual prayer a tightly defined limits of convenience and jurisprudence that can open the way to abuses must be avoided. Otherwise, the daily worship of the attitude of an improper turns into Allah's consent.