Enhancing girls' capabilities through girl-centered design: A methodological approach
Kız çocuk odaklı tasarım ile kız çocukların yapabilirliklerinin artırılması: Metodolojik bir yaklaşım
  1. Tez No: 958359
  2. Yazar: HİKMET MELDA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR HACISOFTAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, kız çocukların haklarına erişimini artırmaya yönelik bir çerçeve olarak yapabilirlik yaklaşımını incelemekte ve kız çocukların yapabilirliklerini güçlendirmek için metodolojik bir araç olarak kız çocuk odaklı tasarım yaklaşımını araştırmaktadır. Bu bağlamda araştırma, kız çocukların yaşadığı kesişimsel dezavantajları ve özgün ihtiyaçları ele alırken çocukluk ve kız çocukluk algılarını da göz önünde bulundurmaktadır. Çalışma, kız çocuk odaklı tasarım yaklaşımının kız çocukların yapabilirliklerini artırmadaki rolünü ve uygulanabilirliğini tartışmakta, bu yaklaşımın failliği (agency) ve güçlenmeyi teşvik etme potansiyelini vurgulamaktadır. Çalışma kapsamında Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde yaşayan kız çocuklarla gerçekleştirilen kız çocuk odaklı tasarım uygulamaları vaka çalışması olarak analiz edilmiştir. Bu çalışma, teorik perspektifleri pratik örneklerle bütünleştirerek, kız çocukların haklarında eşitliği ve kapsayıcılığı teşvik etmek için toplumsal cinsiyete duyarlı metodolojiler konusundaki söyleme katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the capability approach as a framework for enhancing girls' access to their rights and explores girl-centered design as a methodological tool to strengthen girls' capabilities. In this context, the research considers the perceptions of childhood and girlhood while addressing the intersectional disadvantages and unique needs that girls experience. The study discusses the role and applicability of the girl-centered design approach in increasing girls' capabilities, emphasizing its potential to foster agency and empowerment. As part of the study, girl-centered design tools/methods conducted with girls living in the Harran district of Şanlıurfa have been analyzed as case studies. By integrating theoretical perspectives with practical examples, this study aims to contribute to the discourse on gender-sensitive methodologies for promoting equity and inclusion in girls' rights.