Yüzme dersi eklenen beden eğitimi dersinin performans parametreleri üzerine etkisi
The effect of performance parameters oh physical education classes which are added to swimming classes
  1. Tez No: 359693
  2. Yazar: SİBEL KÖK EMÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUSRET RAMAZANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, ilköğretim 4.sınıf öğrencilerinin beden eğitimi derslerine eklenen yüzme derslerinin performans parametrelerine olan etkisini incelemek amacı ile uygulanmıştır. Araştırmaya 14 hafta süre ile sırayla bir hafta beden eğitimi bir hafta temel seviye yüzme dersi olarak 7 hafta beden eğitimi 7 hafta yüzme dersi alan yüzme grubu (N=36; Yaş: 10, Boy 138,44±6,11) ve 14 hafta süreyle her hafta beden eğitimi dersi alan kontrol grubu (N=30; Yaş: 10, Boy 136,93±5,61) olarak toplam 66 denek katılmıştır. Araştırmaya katılan her iki gruba 14 haftalık eğitim periyodu öncesi ve sonrası 10 m sürat (ivmelenme), 30 m sürat, dikey sıçrama, esneklik, çabukluk, baş üstü top atma, durarak uzun atlama testleri uygulanmıştır. Değerlendirme sonucunda; yüzme grubunda esneklik skoru dışındaki 10 m sürat (ivmelenme), 30 m sürat, dikey sıçrama, çabukluk, baş üstü top atma, durarak uzun atlama testi ön test ve son test sonuçlarında anlamlı fark belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research, the fourth year students of elementary school were applied to analyze the effect on performence parameters of the swimming lesson in physical education course. The 66 students in the total were participated. We were seperated in two groups. These groups took Pysical Education course a week and the basic level swimming lesson a week during 14 weeks. One of the group was the swimming group who took swimming lesson for 7 weeks and Pysical lesson for 7 weeks (N=36, age: 10, height: 138.44 ± 46.11). Other group was the control group who took pysical education course every weeek for 14 weeks (N=30 age: 10, height: 136.93 ± 5.61). The both of group who participated to the research were performed 10 m (acceleration) sprint test, 30 m sprint, vertical jump, flexibility, agility, throwing the ball your head, standing long jump test before and after for 14 weeks training period. According to the research, the first test and the last test,there were signifiant differences between for 10 m (acceleration) sprint, throwing a ball above the head and long jumping for the group who had swimming lesson expect that flexibility (p0.05).