Menemen Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüsünde yetiştirilen başlıca bitkilerin su tüketimlerinin çeşitli yöntemlerle değerlendirilmesi üzerinde bir inceleme
- Tez No: 35973
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZGÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
110 ÖZET Bu çalışmanın amacı, Menemen Ovası iklim koşullarında patates (îsola ve Ari çeşitleri), çekirdeksiz üzüm (110 R), mandarin (satsuma) ve soyanın (Amsoy-71) su tüketimle rinin saptandığı deneysel yöntemlerin sonuçları ile amprik yöntemlerle hesaplanan su tüketimlerinin karşılaştırılarak en uygun amprik yöntemleri seçmektir. Bu çalışmada Menemen Ovası 'da bulunan Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüsünde değişik yıllarda yetiştirilen bitkilerin denemeler ile saptanan su tüketimleri kullanıl mıştır. Menemen Köy Hizmetleri Enstitüsü bünyesinde bulunan Meteoroloji istasyonunda ölçülen ve deneme yıllarına ait iklim verilerinden yararlanarak Thornthwaite, Blaney-Criddle, îvanov, Alpatev, Turc, Penman, Jensen- Haise yöntemleri ile bitki su tüketimleri ile karşılaştırılarak Menemen koşulları için en uygun amprik yöntemler saptanmıştır. Bu çalışmada elde edilen verilere göre deneysel yöntemlerle saptanan bitki su tüketimleri bitki çeşitle rine farklılık göstermektedir. îklim verilerine göre uygulanan amprik yöntemler yıldan yıla farklı sonuçları vermektedir. Amprik yöntemler arasında Thornthwaite, Blaney- Criddle ve Turc yöntemleri, Penman ile Jensen-Haise yöntemleri, îvanov ile Alpatev yöntemleri arasında yakın ilişkiler bulunmaktadır. Bitki su tüketimlerinde en küçük sonucu Thornthwaite, en yüksek sonucu ise Alpatev yöntemi vermektedir.111 Pozitif % hata değerleri ve en küçük KAOH değerlerine göre Menemen'de patates (±sola ve Ari çeşitleri) için Penman yöntemi, çekirdeksiz üzüm (110 R) için Turct yöntemi, mandarin (satsuma) için. Ivanev- > yöntemi, soya (Amsoy-71) için Turc yöntemi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
:ii2 SUMMARY The objective of this study is to determine the most suitable empirical method as compared the water consumptive uses by means of empirical and experimental methods on potatoes (cv.tsola and Ari), vineyard (110 R), mandarin (ev. Satsuma) and soybean (cv. Amsoy-71 ) in climatalogial conditions of Menemen Plain. The determined water consumptive uses of crops in various experimental years in Research Institute of Rural Services located in Menemen were used in this study. It is calculated using the methods of Thornthwaite, Blaney- Criddle, Ivanov, Alpatev, Turc, Jensen-Haise, Penman in experimental years with climatologial data and than they were compared with the determined consumptive use and the most suitable empirical methods were determined for Menemen conditions. According to the data obtained; the consumptive uses determined by experimental methods differ from crops variaties point of view also empirical methods have given different results year by year according to climatologial data. It is found that there is a close relation between Thornthwaite, Blaney-Criddle and Turc; Penman and Jensen- Haise; Ivanov and Alpatev. Thornthwaite gave the least value but Alpatev gave the greatest value on consumptive use. According of the possitive error value (%) and the least square avarage error methods. It is recommented Penman method for potatoes (cv.Isola and Ari), ' Turc for vineyard (110 R), Ivanev for mandarin (cv. Satsuma) Turc for soybean (cv. Amsoy-71) in Menemen.