İki farklı aile sağlığı merkezi'ne kayıtlı doğurgan çağdaki evli kadınların genital hijyen davranışları
The genital hygiene behavior of reproductive age married women registered in two different health care center
- Tez No: 359720
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Denizli Merkez İlçesi'ndeki farklı sosyoekonomik düzeydeki Kınıklı ve Sevindik bölgelerinde yer alan iki Aile Sağlığı Merkezi'ne (ASM) kayıtlı 15-49 yaş arası evli kadınların genital hijyen davranışlarını belirlemek ve bu davranışlarla ilişkili değişkenleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel nitelikte bir epidemiyolojik araştırma olan bu çalışma, Denizli Merkez İlçesi sınırları içerisinde farklı sosyoekonomik düzeyde iki bölge olan Kınıklı ve Sevindik semtlerinde bulunan ASM'lerde yapılmıştır. Örneklem büyüklüğü,“evrendeki kişi sayısının bilinmediği”örneklem formülü esas alınarak ve Karatay ve Özvarış' ın (2006) yaptığı çalışmadaki genital enfeksiyon prevalansı (%75) kullanılarak hesaplanmış olup her bir ASM bölgesi için 300 olmak üzere toplam 600 kadın ile görüşülmesi planlanmıştır. Araştırma sonunda hedeflenen 600 kişiye ulaşılmıştır. Genital hijyen davranışları envanteri (GHDE), sosyo-demografik ve obstetrik özelliklere ilişkin soruları içeren anket formu doldurulmuştur. Araştırma verisi 01/09/2012-30/11/2012 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni genital hijyen davranışları, bağımsız değişkeni ise kadınların sosyo-demografik özellikleridir. Sonuçlar SPSS istatistik programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to determine genital hygiene behavior of married women between 15 to 49 years, who are registered in two different Health Care Centers (HCC) in Kınıklı and Sevindik areas, which are central towns of Denizli and have different socioeconomic status, and to reveal the variables related to this behavior. Method: It is a cross-sectional epidemiologic research study and conducted in HCCs within the borders of Denizli's central towns, Kınıklı and Sevindik which have different socioeconomic status. Sample growth was calculated based on formula of 'If the number of the universe is unknown/infinite" and by using the genital infection prevalence (75%) of Karatay and Özvarış's (2006) study. It was aimed to interview as a total of 600 women, which means 300 women per each HCC. At the end of the study, 600 people were reached who were targeted at the beginning of the study. Genital hygiene behaviors inventory (GHBI) and a questionnaire of socio-demographic, obstetric items were asked. Study data was collected between the dates of 01/09/2012-30/11/2012. The dependent variable of the study was genital hygiene behaviors, and the independent variable of the study was sociodemographic characteristics of women. Results were analyzed by using SPSS, statistics software.