Ege bölgesi Daucus L. türlerinin biyosistematiği
  1. Tez No: 35974
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SEÇMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
123 10.ÖZET Bu çalışmada yurdumuzun Batı Anadolu kısmındaki Daucua L. türleri incelenmiştir. Bu genusa ait türlerin taksonomik durumuna açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Batı Anadolu Bölgesinde Türkiye florasmdaki beş tür de belirlenmiştir. Bunlar, D.carota L.; D.guttatus Sm., D.broteri Ten., D. involucratus Sm., D.littoralis Sibth.& Sm. türleridir. Bunlardan D.carota ait D.carota subsp. carota ve subsp. maximua alt türleri Batı Anadolu için tespit edilmiştir. Çok yüksek oranda tür içi ve türler arası hibridizasyona sahip olan bu cinste; belirlenen ara formlar ve hibr idler nedeniyle kesin olarak tür ve alt tür ayrımı yapmak oldukça güç olmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda bu cinse ait türlerin genellikle az tuzlu, kumlu-tınlı bünyeli, alkali ve kireçli topraklarda daha bol bulundukları görülmüştür. Hemen hemen her türlü habitatta bulunmalarına karşın daha çok açıklık alanları tercih etmektedirler. Çok geniş ışık ve sıcaklık toleransına sahip olan bu cinse ait türler her bölgede yetişebilmektedirler. Fotoperiyod ve sıcaklık, bu türlerin çimlenmesi ve gelişimini etkileyen kritik faktörler değildir. Bu cinste ' polinizasyon böceklerce gerçekleştirilmektedir. Kültür ve yabani havuç formları arasında da hibridizasyon yüksek orandadır.
Özet (Çeviri)
124 11. SUMMARY In this study, Daucua L. species distributed in West Anatolian part of our country have been investigated. Attempts have been made to solve the taxonomic situation of species belonging to this genus. In conclusion all the five species from Flora of Turkey have been determined in West Anatolian region, these are: D.carota L., D.guttatus Sm., D.broteri Ten., D. involucratua Sm., D.littoralis Sibth. & Sm., Among these two subspecies of namely D.carota subsp. carota and subsp. maximus have been found in West Anatolia. Since this genus shows high ratio of inter and intra hybridization, it is rather difficult to make a discrimination of species and subspecies due to intermediate forms as well as hybrids. In general species of this genus were found to grow abondantly on less saline sandy-loam textured, alkaline and calcareous soils. They are found on all kinds of habitats but prefer more open places. The species of this genus can grow in every region because of their high tolerance to light and temperature. Photoperiod and temperature are not critical factors effecting the germination and development of these species. In this genus pollination takes place by insects. Hybridization ratio among the cultural and wild carrot forms too is very high.