Meme kanseri tedavisine üç boyutlu konformal izosentrik alan tekniği, alan içinde alan tekniği ve yoğunluk ayarlı radyoterapi tekniğinin dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparison of three dimensional conformal isocentric technique, field in field technique and intensity modulated radiotherapy techniques for treatment of breast cancer
  1. Tez No: 359747
  2. Yazar: ZELİHA DENİZ GÖBEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR BİLKAY GÖRKEN, YRD. DOÇ. DR. HAKAN EPİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmada, MKC (meme koruyucu cerrahi) sonrası radyoterapi ile tedavi edilen erken evre sol meme kanserli hastaların, 3BKİAT, FIF ve YART olmak üzere üç farklı teknik ile hazırlanan planlarının doz-hacim homojenliği, doz-hacim konformalitesi, MU (monitor unit) sayısı, sol akciğer, kalp, LAD (sol inen koroner arter) ve karşı memenin aldığı dozlar açısından karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, MKC sonrası RT (radyoterapi) uygulanmış erken evre sol meme kanserli hastalardan oluşan, meme volümü 400-650 cc arası olan (ortalama 520 cc) 12 kişilik hasta grubu tedavi planlama sisteminden retrospektif olarak bulundu. Bu hastalara ait planlama amacıyla çekilmiş bilgisayarlı tomografi (BT) verileri kullanılarak Oncentra Masterplan® tedavi planlama sistemi ile hastaların üç farklı teknikteki sanal tedavi planları oluşturuldu: 3BKİAT, FIF ve YART tekniği. PTV' ye (planlanan hedef hacim) 50 Gy/25 fraksiyon toplam doz tanımlandı. Tüm tedavi planları PTV' yi kapsayacak şekilde tanımlanan dozun %95' ine normalize edildi ve inhomojenite düzeltmeleri yapıldı. Planlar, planlanan hedef hacim (PTV), aynı taraf akciğer, kalp, LAD ve karşı meme için doz dağılımları ve doz volüm histogramları (DVH) kullanılarak karşılaştırıldı. Elde edilen veriler SPSS 15.0 istatistiksel analiz programı ile Friedman ve Wilcoxon signed rank test kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Tüm hasta grubu için ortalama sol meme hacmi 520 cc (400-650 cc hacim aralığında) idi. Erken evre meme kanserinin tedavisinde YART tekniği ile 3B konformal izosentrik ve FIF tekniklerine kıyasla, PTV' de anlamlı olarak daha iyi doz konformalitesi ve doz homojenitesi elde edildi (p değerleri her biri için
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare 3DCIFT, FIF and IMRT in three different technical plans in terms of dose-volume homogeneity, dose-volume conformality, the number of MU's (monitor unit), left lung, heart, LAD (left anterior descending artery) and contralateral breast considering the doses in the early stage left breast cancer patients who had been treated with radiotherapy after BCS (breast conserving surgery). Materials and Methods: In this study, a group of 12 patients with early stage breast cancer treated with RT (radiotherapy) after BCS was found from the treatment planning system retrospectively. It made for planning purposes of the patients using computed tomography (CT) data of patients with Oncentra Masterplan® treatment planning system was created three different virtual treatment plans: 3D conformal isocentric, field in field and intensity modulated radiotherapy technique. The total prescribed dose to PTV (planning target volume) for all plans was 50 Gy/25 fractions. All treatment plans were normalized at 95% of the prescribed dose covered the entire PTV and used inhomogeneity corrections. Plans were compared using dose distribution and DVH (dose volume histogram) for the planning target volume (PTV), ipsilateral lung, heart, LAD and contralateral breast. The obtained data were analyzed with SPSS 15.0 statistical analysis software using Friedman and Wilcoxon signed rank test. Results: For the entire patient group, the mean left breast volume was 520 cc (in the 400-650 volume range). In the treatment of early stage breast cancer, with IMRT technique, compared to 3D conformal isocentric and FIF, significantly better dose homogeneity and dose conformality were obtained in the PTV (p values were