Hadim ilçesi ve yöresinde tiroit bezi hastalıklarının yoğunluğu
Intensty of the thyroi̇d gland diseases in the Hadim region
- Tez No: 359768
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİÇ SERPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma Toros dağları eteklerinde yer alan Konya İlinin Hadim ve Taşkent ilçelerinde hipotiroidi ve hipertiroidi sayılarının ve endemik guatr varlığının belirlenmesi amacıyla 2011 yılı içinde Hadim Devlet Hastanesine başvuran hastalarda yürütülmüştür. Çalışmanın yapıldığı 2011 yılında hastaneye başvuran 32381 hasta arasından 6-83 yaşları arasında 116' sı bayan 21' i erkek toplam 137 hastada hipotiroidi ve hipertiroidi tespit edilmiştir. Hastalarda TSH ve FT4 analizleri Beckman Coulter marka Access 2000 modeli hormon analizöründe cihazın kendi kitleri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the patients who applied to the Hadim States Hospital in 2011 to determine the number of hypothyroid and hyperthyroid incidences and existence of endemic goiter in Hadim and Taşkent countries of Konya, which are located on the foot slopes of the Taurus. Among 32381 patients, whose ages ranged between 6 and 83, applying to the hospital in the year 2011 when the study was carried out 137 patients, 116 of whom are female and 21 are male, were determined to have hypothyroid and hyperthyroid. TSH and FT4 analyses of the patients were performed using Beckman Coulter brand Access 2000 model hormoneanalyzer device using the criteria of the device.