İdris anaçlarının bazı kiraz çeşitleriyle uyuşma durumları üzerinde araştırmalar
- Tez No: 35977
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ÖZÇAĞIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
103 ÖZET Bu çalışma Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 'nde Salihli, Stella, Van ve Early Burlat kiraz çeşitlerinin Kütahya 1, Bornova 16, Afyon 11, Kemalpaşa 6, Kemalpaşa 9 ve Kemalpaşa 24 idris anacı tipleri ile uyuşma durumlarını belirlemek amacıyla 1990-1993 yılları arasında yapılmıştır. idris anacı üzerine aşılanan kirazların aşılı bitkilerinde aşılamadan iki ay, dört ay ve 16 ay sonra aşı yerlerinin anatomik yapı özelikleri incelenmiştir. Bu dönemlerde aşı yerinden alınan enine ve boyuna kesitlerde anatomik yapının incelenmesi Birasında anaçla kalem arasında aşı yerinde mey dana gelen kallus dokusu ile yeni floem, kambiyum ve ksilem dokularının kaynama durumları ve bu dokular arasında oluşan nekrotik alanların oluşum yerleri ve miktarları belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgular kısaca aşağıdaki gibi özetlene bilir. 1. Aşılamadan iki ay sonra aşı yerinde yeni kambiyum, floem ve ksilem dokuları oluşmuştur. Ancak bu dokuların miktarı, devamlılık durumları ve nekrotik tabakalarla kesintiye uğrama seviyeleri kombinasyonlara göre farklılık göstermiştir. 2. Aşı yerinden alınan kesitlerde görülen nekrotik alanlar, genellikle anacın ksilem dokusunun dış yüzeyinde ve bu bölgeye yakın olan kallus dokusunda, aşı gözünün korteks dokusunda lif hücreleri çevresi ile floem dokusu arasındaki bölgede meydana gelmiştir.104 3. Açı kombinasyonlarının bazılarında anaç ile kalem arasında oluşan nekrotik alanlar, zaman ilerledikçe miktar itibarıyla bazılarında artış göstermiştir. 4. Bazı aşı kombinasyonlarında, kalemde anaca göre daha fazla nişasta birikmesi ve ksilem hücreleri yerine ksilem parankima hücrelerinin oluşması gecikmiş uyuşmazlığın bir belirtisi olabilir. 5. Aşı yerlerindeki anatomik yapının bazı özellikleri dikkate alınarak, Stella/Kemalpaşa 9, Stel la/Kütahya 1, Early Burlat/Kemalpaşa 6 ve Van/Kemalpaşa 6 'nın iyi uyuşan aşı kombinasyonları olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
105 SUMMARY This study was carried out at the UniverBty of Ege, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture Between 1990 and 1993 to investigate graft compatibility of the sweet cherry varieties Salihli, Stella, Van and Early Burlat with the mahaleb varieties Kütahya 1, Bornova 16, Afyon 11, Kemalpaşa 6, Kemalpaşa 9 and Kemalpaşa 24. Callus formation, the union between newly formed phloem, xylem and cambium and the amount and places of palces of the necrotic layers were examined in long, tudinal and late ral sections taken from graft unions after 2,4 and 16 months. Result regarding the anatomical structure of the graft union are summarized as follows. 1. 2 months after budding, combium, phloem and xylem tissues were readily formed at the graft union. However the qantity and affinity of these tissues and the level they are disrupted by necrotic layers different with combinations. 2. The necrotic area at the graft union was generally formed at the outer side of the xylem and at the callus near to this region. Furthermore, necrotic layers were also present at the cortex layer between cells and phloem tiBsue. 3. Some of the necrotic layers formed on some graft com binations between scion and rootstock increased in amount with the time. 4. More starch accumulation in ecion than in the root- stock section of some graft combinations and the formation of pranchymatic cells instead of xylem celİB may indicate re tarded incompatibility.106 5. When Borne properties of the anatomical structure on the graft union is taken into consideration, Stella/Remalpaşa 9, Stella/KOtahya 1, Early Burlat/Kemalpaşa 6 and Van/Kemalpaşa 6 were found grafts with good union.