Okul öncesi dönemde oyunun önemi ve çocukların motor gelişimi üzerine etkileri
The importance of games and their influence on motor development of children in the preschool period
  1. Tez No: 359773
  2. Yazar: HAMZA AKINBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, okul öncesi dönemde oyunun önemi ve çocukların motor gelişimi üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Batman Gültepe Anaokulunda okul öncesi eğitimi gören, 50 deney grubu 50 kontrol grubu olmak üzere toplam 100 öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 4,50±0,51 yıl olup, Morris, Atwater, Williams ve Willmore'un 1980 yılında geliştirdikleri Motor Performans Testi ve 1986 yılında Sevimay'ın 3-6 yaşlarında 205 çocuk üzerinde uyguladığı test kullanılmıştır. Araştırma verileri ortalama ve standart sapma olarak sunulmuştur. Verilerin normallik dağılımı Kolmogorov-Simirnov Testi ile incelenmiş, veriler normal dağılım gösterdiği için parametrik testler kullanılmıştır. Her iki grubun ön test ve son test karşılaştırılmasında“bağımlı t”testi, deney ve kontrol gruplarının karşılaştırılmasında ise“bağımsız t”testi kullanılmıştır. Tüm istatistiksel hesaplamalarda SPSS 16.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel önem düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Sonuç olarak; bu çalışma okul öncesi dönemde oyunun önemi ve çocukların motor gelişimi üzerine etkileri incelemek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, the importance of play in preschool and game effects on children's motor development was conducted to research. Who work in pre-school education at Batman Gültepe pre-school, including 50 of the experimental group and 50 in control group a total of 100 students participated. The average age of the students who participated in the study is 4,50±0,51years of age and applied“Motor Performance Test”which devoleped by Morris, Atwater, Williams and Willmore and used another test which is used by Sevimay in 1986 205 children aged 3-6 years in the development of motor performance testing. The datas from this study are given as average and standard deviation. The datas normality distribution wiewed with Kolmogorov-Simirnov Test, because of data that appear to be normal, parametric tests were used. We used Independest Samples“t”test at pre-test and post-test for comparison and we used Paired-Samples“t”tests at experimental and control groups for comparison. SPSS 16.0 statistical software package was used for all statistical calculating. In this study, significant differences was 0.05. As a result, this study made for examine importance of playing game in preschool period and affects on motor abilities that children.