Tokat ili bölgesi eser elementleri (Selenyum, Çinko, Bakır) referans aralıkları
Tokat province trace elements (Selenium, Zinc, Copper) reference intervals
  1. Tez No: 359782
  2. Yazar: TANER AKARSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSAMETTİN VATANSEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı Tokat ili bölgesinde yaşayan sağlıklı insanlardan alınan kan numunelerinden serum selenyum, çinko ve bakır elementinin referans aralıklarını belirlemektir. Eser elementler içinde yer alan selenyum, çinko ve bakır elementi insanların yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesi açısından gerekli olan ve diyet ile alınması gereken minerallerdirler. Bu çalışmada Tokat ili bölgesinde yaşayan çalışmaya alınma kriterlerini taşıyan 166 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Gönüllülerin her birine aydınlatılmış onam formu imzalatılarak, çalışma anketi dolduruldu. Gönüllülerden alınan kan örnekleri santrifüj edilerek serumları ayrıldı ve alikodlanan eppendorflara porsiyonlandı. Tokat'tan nakil gününe kadar -40 ºC'de derin dondurucuda saklandı. Numunelerin çözünmeden Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Laboratuvarına soğuk zincir taşıma kabı ile nakli sağlanarak çalışma gününe kadar -80º derin dondurucuda saklandı. Alınan kan örnekleri selenyum elementi için grafit fırınlı atomik absorbsiyon spektrometresi ile çinko ve bakır elementleri içinde alevli atomik absorbsiyon spektrometresi kullanılarak kan örneklerinin analizi gerçekleştirildi. Analizi gerçekleştirilen eser elementlerin istatiksel olarak hesaplamaları minitab14 istatistik programı aracılığıyla bilgisayar ortamına aktarılarak, her bir değişken için ilgili analizler yapılarak aralık değerler elde edildi. Selenyum, çinko ve bakır elementlerinin cinsiyet, yaş, sigara alışkanlığı, vücut kitle indeksine, egzersiz durumu gibi değişkenlere göre ayrı ayrı değerlerini belirledik. Böylece elde ettiğimiz referans değerlerin dünya standartları ile karşılaştırma olanağını bulduk. Çalışma konumuzla ilgili olarak öncelikle ülkemizde ve dünyada yapılan bütün referans aralık çalışmalarının birleştirilerek bir bütün olarak değerlendirildiğinde daha sağlıklı bir sonuç elde edilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determine the reference range of serum selenium, zinc and copper elements of blood samples taken from healthy people living in the province of Tokat. Selenium, zinc and copper elements which are among trace elements are necessary for people to maintain their vital activities and are minerals that need to be taken with the diet. This study is carried out with 166 healthy volunteers who live in the province of Tokat and meet the criteria to be admitted to the study. The study questionnaire was filled in by making each volunteer sign the informed consent form. The blood samples taken from volunteers were separated into aliquots and were portioned into alicod eppendorfs by centrifuging. They were preserved in a deep freezer at -40ºC until the day of transportation from Tokat. The transport of the samples to the Medical Biochemistry Laboratory Selcuk University Faculty of Medicine was provided with cold chain transport container without dissolution and the samples were preserved in a deep freezer at -80ºC until the day of study. The analysis of blood samples was carried out by using graphite furnace atomic absorption spectrometry for selenium element and by using flame atomic absorption spectrometry for zinc and copper elements. The statistical calculations of the analyzed trace elements were carried out by transferring the data to the computer via minitab14 statistic program and range values for each variable were obtained by performing related analyses. We determined separate values of selenium, zinc and copper elements according to variables such as gender, age, smoking habit, body mass index and exercise status. In this way, we had the chance to compare the reference values that we obtained with world standards. When all related reference range studies firstly in our country and then in the world are evaluated as a whole by combining, a healthier result will be obtained.