Prematüre bebeği olan anne ve babaların kaygı düzeyleri ve ilişkili faktörler
The anxiety levels of parents of premature babies and related factors
- Tez No: 359781
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma prematüre bebeği olan anne ve babaların kaygı düzeyleri ve ilişkili faktörlerini belirlemek amacıyla kesitsel ve karşılaştırmalı tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma Konya ili kent merkezinde yer alan ve Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi (YYBÜ) bulunan dört hastanede, 1 Mart?30 Nisan 2012 tarihleri arasında yapıldı. Örneklem grubunu 97 prematüre bebeğin anne ve babası oluşturdu. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan“Ebeveyn ve Bebek Bilgi Formu”ve Spielberger'in“Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği”kullanıldı. Veriler, bilgisayar ortamında, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi, Mann Whitney U ve Kruskall Wallis testi (ileri analiz olarak Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi) ile değerlendirildi. Annelerin durumluk kaygı puan ortalamaları 40,15±11,25, babaların ise 37,32±10,87 olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptandı (p=0,076). Annelerin sürekli kaygı puan ortalamaları 44,30±8,98, babaların ise 39,45±8,58 olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı olduğu bulundu (p=0,000).
Özet (Çeviri)
A descriptive and correlational study was carried out to determine the levels of anxiety and associated factors of parents with premature infants. The research was performed at five hospitals with Neonatal Intensive Care Unit (NICU) located in the city center of Konya between March 1 and April 30, 2012. The sample group was comprised of 97 parents with premature infants. The“ Parent And Baby Information Form”prepared by researchers and Spielberger's“ State and Permanent Anxiety Scale”was used for data collection. The data were evaluated in terms of number, percentage, mean, standard deviation, t-test, Mann Whitney U ve Kruskall Wallis-test (In advanced analysis, Mann Whitney U test with a Bonferroni correction) in the computer environment. The mean score of state anxiety of mothers was 40,15±11,25 while that of fathers was 37,32±10,87 and this difference was not statistically significant (p=0.076). The mean permanent anxiety score of mothers was 44,30±8,98 while that of fathers was 39,45±8,58 and this difference was statistically advanced significant (p=0.000).