Robotik tubal reanostomoz yapılan hastaların postoperatif fertilite sonuçları
Postoperative fertility outcomes of patients undergoing robotic tubal reanostomosis
  1. Tez No: 822909
  2. Yazar: FATMA SEDA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde en yaygın kullanılan kontraseptif metodlardan biri tüp ligasyon yöntemidir ancak son yıllarda boşanma, yeni bir aile kurma arzusu, fertilite isteğinin yeniden ortaya çıkması, var olan çocuğun kaybedilmesi gibi aile içerisinde yaşanan dinamik durumlar, tüp ligasyon prosedürüne olan talebi azaltmakta ve günümüz teknolojisiyle birlikte geçirilmiş tüp ligasyona bağlı kaybedilen fertilitenin geri döndürülmesi taleplerini arttırmaktadır. Robotik cerrahi jinekolojide kullanılmaya başlanmasıyla birlikte tubal reanostomoz operasyonları da robotik cerrahi gibi minimal invaziv cerrahi ile gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Türkiyede robotik cerrahi ile tubal reanostomoz operasyonlarını gerçekleştiren ilk merkez, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğidir. Bu çalışmada amaç, robotik tubal reanostomoz uygulanmış hastaların fertilite sonuçlarının incelenmesidir. Çalışma Şubat 2008 ile Ocak 2015 tarihlerinde yaşları 25 ile 46 yıl arasında değişmekte olan 84 kadın ile yapılmıştır. 17 hasta takipten çıktığı için çalışmanın dışında bırakıldı ve 67 hasta incelemeye dahil edildi. Kadınların 27'sinde (%40.3) reanostomoz tek taraflı, 40'ında (%59,7) çift taraflıdır. Kadınların 32'sinde (%47,8) operasyon sonrasında gebelik görülmezken, 31'inde (%46,3) gebelik, 4'ünde (%6) ektopik gebelik görülmektedir. Gebelik görülen olguların 9'u (%29,1) düşük yapmıştır. Tüm hastalar içinde bu oran %13,4 tür. Tüm hastalar içinde canlı doğum yapan hasta sayısı 22 dir. (%32,8) Reonostomoz taraflarına göre gebelik başarı durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05). Tek taraflı reanostomoz yapılmış kadınların 9'unda (%33,3), çift taraflı reanostomoz yapılmış kadınların 22'sinde (%55) gebelik görülmüştür. Geçirilmiş sezaryen sayısına göre gebelik başarı durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05). Sonuçlarımıza bakıldığında tubal anastomoz operasyonunun minimal invaziv olarak robotik asistansla gerçekleştirilmesi, hastaların postop yatış süresini kısaltması, komplikasyon ve kanama riskini azaltması, dolayısıyla transfüzyon ihtiyacını azaltması ve iyi kozmetik sonuçlarla ilişkilidir. Bununla birlikte gebelik sonuçlarına bakıldığında 40 yaşın altında IVF ile kıyaslandığında, robotik tubal reanostomoz iyi bir seçenek olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, one of the most widely used contraceptive method is tubal ligation but in recent years some reasons such as divorce, a new family set up desire, re-emergence of the desire for fertility, dynamic situation that took place in the family, loss of existing children, reduce the demand for tubal ligation procedure and increases the demand for the return of fertility which is lost due to tubal ligation with today's technology. With the introduction of robotic surgery in gynecologic surgery, tubal reanastomosis operations began to be performed with minimally invasive surgery options such as robotic surgery. Umraniye Training and Research Hospital of Obstetrics and Gynecology Clinic is the first center in Turkey which performs tubal reanostomosis via robotic surgery. The aim of this study was to examine the reproductive outcomes of patients who undergone robotic tubal reanostomosis. This study included 84 patients undergoing robotik tubal reanostomosis betwen February 2008 and January 2015 and whose age ranged from 25 to 46 years. 17 patients were excluded from the study because of the loss of follow-up, thus 67 patients are included in this study. In 27patients, reanostomosis was performed unilaterally (40,3%), and in 40, bilaterally(59,7%). Pregnancy was seen in 31 patients (46,3%), but 9 resulted with abortus (13,4% in overall patients) four ectopic pregnancy occurred (%6) and in 32 patients no pregnancy was obtained (47,8%). Live delivery outcome in overall patients was 22 births (32,8%). According to reanastomosis side, there is no statistically significant difference in pregnancy success (p> 0.05). In 9 women whose reanostomosis was made unilaterally (33.3%), and in 22 women whose reanostomosis was made bilaterally (55%) pregnancies were observed. By the count of previous cesarean section, there is no statistically significant difference in pregnancy success (p> 0.05). Considering our results, performing tubal reanostomosis by minimally invasive robotic surgery, shortens the period of hospitalization of patients after surgery, reduces the risk of complications and bleeding, and so reduce the need for transfusion and is associated with better cosmetic results. However, when compared with IVF pregnancy outcomes under the age of 40 the robotic tubal reanostomosis seems to be a good option.