Tedaviye rezistan menometrorajilerde endometriumun triklor asetik asit ile kimyasal ablasyonu
  1. Tez No: 40234
  2. Yazar: RIFKI KARABATAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
42 ÖZET 26.05.1994 - 31.12.94 tarihleri arasında Atatürk Üni. Tıp Fak. Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalına menoraji şikayetiyle başvuran 30 gönüllü hasta çalışmaya alındı. 5 hasta organik etiyoloji saptanarak çalışma dışı bırakıldı. Kalan 25 hastaya endometrial TCA uygulandı. Hastaların 14 tanesi daha önce tüp ligasyonu geçirmiş idi. TCP ligasyonu geçirmemiş hastalara da TCA nın batına geçmesini önlemek amacıyla laparoskopik tüp ligasyonu yapıldı. Endometriumun enerjik küretajını takiben laparoskopik gözlem altında % 85 ' TCA servixten caviteye yerleştirilen foley sondadan enjekte edilerek uygulandı. Hastalar aylık kontrollere çağrılarak kanamanın sübjektif değerlendirilmesi ve hemoglobin demir ve ferritin düzeyleri takip edildi. 3. aylık takip sonucunda hastaların % 70'inde MKK nın azaldığı, % 30 unda değişmediği saptandı. Hastaların 3 ay takip sonunda hemoglobin demir ve ferritin düzeyleri anlamlı şekilde yükselmişti. 6. ay ve daha fazla takip edilebilen 15 hastadan 10 tanesi yapılan müdahaleden memnun ve başka tedavi istemiyordu. 2 tanesi başka bir merkezde histerektomi olmuş idi. Endometrial TCA uygulamasının operasyon süresi ortalama 21 dakika, hastanede kalış süresi 1.4 gün, günlük aktiviteye dönüş 2.08 gün. operasyon maliyeti 12.000.000 TL dir. TCA uygulamasına bağlı hiçbir cddi komplikasyon ortaya çıkmamıştır. Endometrial TCA uygulaması özel eğilim ve donanım gerektirmeyen,, histerektomi ve endometrial rezeksiyona kıyasla daha az komplikasyonlu, hastanede kalış ve günlük aktiviteye dönüş süresi daha çabuk, operasyon süresi daha kısa olan bir müdahaledir. Hastalar tarafından iyi tolere edildiğinden bir defa tüp ligasyonu yapıldıktan sonra kolayca tekrarlanabilir. Sonuçlarımız kısa dönem takip ile elde edilen preliminer sonuçlardır. Hastalarımızın takibi ve serimiz sürmektedir.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY Thirty patients who admitted to Atatürk Univercily Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology "between 26.5.94 - 31.12.94 complaining- of menorhagia is included in this study. After 5 withdrawals 25 patient underwent endometrial application of TCA. 1 4 of the patients has been sterilised previously And the others one sterilised laparoscopically by us. After energetic curettage of the endometrium. % 85 TCA is applicated through a foley catheter that has been inserted to uterine cavity under laparoscopic observation. Subjective evaluation of menstrual blood loss and hemoglobin, serum iron and ferritin levels or investigated at monthly controls. After 3 months follow up, menstrual blood loss is decreased at 70 % of patients and didn't change at 30 % and increase at hemoglobin, serum iron and ferritin levels were statistically significant. Of the 15 patients who had been followed 6 months or more 10 were satisfied with the procedure and didn't want any further therapy. 2 had had a histerectomy at another center. Mean operating lime was 21 minutes, hospital stay was 1.4 days, return to daily activity was 2.08 days and cost was 12.000.000 TL No serious complication is seen during the procedure and follow up. No special skill and instrument is needed for endometrial application of TCA. When* compared with hysterectomy and endometrial resection, endometrial application of TCA is more economic, has less complications, with shorter hospital s toy operating time and returning to daily activity. Patients tolorated the procedure very well so one can easily applicate TCA again These results are preliminary and patients are followed up for a short period.