Mısırın sulama suyu gereksinimi ve sulanması üzerinde bir inceleme
- Tez No: 35981
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
-44- ÖZET Bu çalışmada mısırın sulanması ile ilgili temel esas- ar verilmiştir. Çalışmada sırasıyla 5 Mısırın toprak iklim istekleri, ile gelişme süresi, su-verim ilişkileri, mısır sulamasının esasları ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve daha sonra ince lenen bilgilerin ışığ'ı altınta Bornava iklim koşullarında bir mısır ekili tarım arazisi için sulama programı hazırlanmış tır. Hazırlanan sulama programına göre, Bornova Ovası ko şullarında mısırın mevsimlik net sulama suyu gereksinimi S3S.11 mm., toplam suyu gereksinimi ise 978. S£ mm. olarak saptanmış ve optimum verim ve kalite yönünden 9 kez yapılacak sulamanın yeterli olacakı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMRRY In this study, the f undemental aspects for* the irri gation of maize has been investigated. Soil and cilimate requirements, growing period, wa ter-yield relationships and a detailed investigation on maize irrigation has been reviewed respect i vely. Then, according to these information, an irrigation schedule for the maize in Bornova clirnatical conditions were prepared. According to the irrigation schedule, in Bornova con ditions seasonal net and gross water requirements of maize has been determined 636.1 mm. and 978.6 mm. respectively. It has been also determined that 9 applications of irrigation will be enough for optimum yield and quality.