Statinlerin tiroid morfolojisi otoimmunite ve fonksiyonları üzerine etkileri
Effects of statins on thyroid morphology autoimmunity and functions
  1. Tez No: 359829
  2. Yazar: CANAN ÇİÇEK DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN BAŞÇIL TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hiperlipidemi tedavisinde birincil ilaç olarak kullanılan statinler, hepatik kolesterol oluşumunda hız kısıtlayıcı basamak olan 3-hidroksi-3-metilglutaril-koenzim A (HMG-Ko A) enziminin yarışmalı inhibitörüdürler. Statinlerin koroner arter hastalığında, primer ve sekonder korunmada yararlılığı pek çok çalışmada gösterilmiştir. Bu temel etkinin dışında, statinlerin pleiotropik etkiler olarak adlandırılan bir çok dokuda gözlemlenen lipid dışı etkileri vardır. Bu çalışmada, statinlerin tiroid hücre serilerinde in vitro olarak gözlemlenen antiproliferatif etkilerinin klinik olarak tiroid fonksiyon, otoimmunite, volüm, nodül varlığı ve boyutu üzerine etkilerini prospektif olarak araştırmayı amaçladık. Etik kurul ve hasta onayları alındıktan sonra, hiperlipidemi nedeniyle ilk kez statin tedavisi başlanacak hastalar ile sadece tedavi amaçlı yaşam tarzı değişikliği ve diyet tedavisi alacak hastaların tedavisini planlamada NCEP ATP III kriterleri kullanıldı. Çalışmaya toplam 101 hasta dahil edildi. Statin tedavisi kolunda atorvastatin (10-20mg) ve rosuvastatin (10-20mg) verildi. Statin tedavisi grubunda 69 hasta, kontrol grubunda 32 hasta mevcuttu. Tüm hastalar tedavi başlangıcında ve 6. ayda lipid profili, TSH, anti TPO, anti Tg ve tiroid USG ile değerlendirildi. Altıncı ay kontrolünde TSH ve tiroid otoantikorları ile statin kullanımı arasında ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Statins are potent inhibitors of the rate limiting step of cholesterol biosynthesis by inhibiting HMG-Co A reductase. In clinical trials, statins are beneficial in the primary and secondary prevention of coronary heart disease. Statins have beneficial effects called pleiotropic effects in different organs and systems other than changes in lipid levels. In this study we aimed to observe antiproliferative pleiotropic effects of statins on thyroid functions, autoimmune markers, thyroid volume and nodularity, as mentioned before in thyroid cell cultures in the literature. After receiving ethic committee approval and a written informed consent was obtained from all subjects, patients risk category and drug requirement is determined by using NCEP ATP III guidelines. One hundred and one subjects were included to the study. In statin group atorvastatin (10-20mg) and rosuvastatin (10-20mg) were given to subjects. There were 69 patients in statin group and 32 in control group. All patients were evaluated for lipid parameters, TSH, anti TPO, anti Tg and thyroid ultrasonography at the outset of therapy and six months later. After six months of therapy there were no changes on TSH, autoimmune markers and thyroid nodule number between statin group and controls.