Tip 2 diabetes mellituslu hastalarda periodontal durumun değerlendirilmesi
Evaluation of periodontal status in Type 2 diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 359841
  2. Yazar: SİNEM YILDIZ ÇİFTLİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çalışmamızda tip 2 diabetes mellituslu (T2DM) hastalarda glisemik kontrol düzeylerine göre periodontal durumun değerlendirilmesi ile tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α) ve interlökin-17 (IL-17) seviyelerinin lokal ve sistemik açıdan karşılaştırılması amaçlandı. Araştırmaya 160 T2DM'li hasta katıldı. Hastalardan 2 ml kan örneği alındıktan sonra mevcut diş sayısı, plak indeks (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalama derinliği (SD), sondalamada kanama (SK) ve klinik ataşman kaybı (KAK) ölçümleri yapıldı. Açlık plazma glukozu (APG), glikozile hemoglobin (HbA1c), yüksek hassasiyetli C-reaktif protein (hs-CRP), kreatinin ve lipid değerleri kaydedilerek dişeti oluğu sıvısı (DOS) örnekleri toplandı. HbA1c seviyesi %7'den küçük olan hastalar iyi glisemik kontrol (İ.G.K.), %7 ve üzerinde olanlar kötü glisemik kontrol (K.G.K.) altında olmak üzere gruplandı. TNF-α ve IL-17 seviyeleri ELISA yöntemiyle incelendi. Tüm hastaların 75'i (%47) İ.G.K., 85'i (%53) K.G.K. altındaydı.
Özet (Çeviri)
The aims of the study were to evaluate the periodontal status, and to compare the local and systemic levels of tumor-necrosis-factor-alpha (TNF-α) and interleukin-17 (IL-17) in type 2 diabetes mellitus (T2DM) patients according to their glycemic control levels. One-hundred-and-sixty patients were included in the study. Plaque index (PI), gingival index (GI), probing depth (PD), bleeding on probing (BOP) and clinical attachment loss (CAL) were measured after the collection of 2 cc blood samples. Fasting plasma glucose (FPG), glycosylated hemoglobin (HbA1c), and lipid values were recorded, and gingival crevicular fluid (GCF) samples were collected. HbA1c