Periodontal durum ile diabetes mellitus arasındaki karşılıklı ilişkinin farkındalığının diabetli hastalarda değerlendirilmesi
Awareness about the association between periodontal health and diabetes mellitus among diabetes patients
- Tez No: 658692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ŞÜKÜROĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızda; Trabzon bölgesindeki diabetik hastaların diabet ile periodontal durum arasındaki karşılıklı ilişki üzerine farkındalıklarının incelenmesi ve ağız sağlığı ile ilgili uygulamalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Diabetik hastaların farkındalık düzeylerinin tespit edilmesinin, hastalara periodontal durum ile diabet arasındaki ilişki hakkında ihtiyaç duydukları eğitimin sağlanması konusunda hekimlere farklı bir bakış açısı kazandırabileceği düşünülmektedir. Araştırma, Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrin Anabilim Dalı bünyesinde 2020 ve 2021 yılları arasında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrin Anabilim Dalı'nda tip 1 veya tip 2 diabetes mellitus tanısı ile takip edilen 250 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan gönüllü hastalardan 16 soruluk bir anket formunun doldurulması istenmiştir. Ankette yer alan soruların hazırlanmasında farklı toplumlarda bu konu üzerine daha önce yapılmış olan çalışmalardan yararlanılmıştır. Anket formunun ilk bölümlerindeki 11 soruda katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim durumu gibi sosyodemografik özellikleri, diabet tipi, kullanmış oldukları ilaçlar, hastalığın aile öyküsü gibi tıbbi durumları, diş hekimine gitme sıklıkları, diş fırçalama alışkanlıkları ve diş ipi kullanımı gibi ağız hijyeni uygulamaları değerlendirilmiştir. Anket formunun sonraki bölümünde ise diabetes mellitus ve periodontal durum arasındaki karşılıklı ilişki hakkında diabet hastalarının farkındalıklarına yönelik dört soru yer almıştır. Bu bölümdeki sorular“evet, hayır ve bilmiyorum”olmak üzere üç seçenek ile değerlendirilmiştir. Son bölümde ise diabet hastalarının diabet ile ilgili bilgileri hangi bilgi kaynaklarından edindikleri sorgulanmıştır. Çalışmamızın sonucunda diabetik katılımcıların periodontal durum ve diabet arasındaki karşılıklı ilişki üzerine farkındalıklarının oldukça zayıf olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study; It was aimed to examine the awareness of diabetic patients in the Trabzon region on the reciprocal relationship between diabetes and periodontal status and to evaluate their practices related to oral health. It is thought that determining the awareness level of diabetic patients can give physicians a different perspective in providing patients with the education they need about the relationship between periodontal status and diabetes. The research was carried out within the Karadeniz Technical University Faculty of Dentistry Department of Periodontology and Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Department of Endocrine between 2020 and 2021. The research was carried out with 250 patients who were followed up with the diagnosis of type 1 or type 2 diabetes mellitus in the Department of Endocrine, Faculty of Medicine, Karadeniz Technical University. The volunteer patients participating in the study were asked to fill in a 16-question questionnaire form. In the preparation of the questions in the questionnaire, previous studies on this subject in different societies were used. In 11 questions in the first sections of the questionnaire form, sociodemographic characteristics of the participants such as gender, age, education level; their medical conditions such as diabetes type, medications they used, family history of the disease; oral hygiene practices such as the frequency of going to the dentist, tooth brushing habits and the use of dental floss were evaluated. In the next section of the questionnaire form, about the reciprocal relationship between diabetes mellitus and periodontal status four questions regarding the awareness of diabetic patients were included. The questions in this section were evaluated with three options:“yes, no and don't know”. In the last section, it was questioned from which sources of information diabetes patients obtained their information about diabetes. As a result of our study, it was found that the awareness of diabetic participants on the reciprocal relationship between periodontal status and diabetes was quite weak.