Takrolimus nefrotoksisitesinde curcuminin koruyucu etkisinin ratlarda histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathlogical examinations on protective effect of curcumin on tacrolimus induced nephrotoxicity in rats
- Tez No: 440493
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüz hekimliğinde organ nakilleri artık daha sık yapılmaktadır. Organ transplantasyonu takiben kullanılan immünsupresif ajanların transplante organa, hatta diğer organlara da zarar verebilecek düzeyde ciddi yan etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışma ile sık kullanılan immunsupressif ajanlardan tacrolimusa ilgili oluşan nefrotoksik etkinin azaltılması için önemli bir antioksidan madde olan curcumin kullanılmış ve histopatolojik, biyokimyasal incelemelerle curcuminin nefroprotektif etkisi araştırılmıştır. Ayrıca curcuminin karaciğer, beyin ve kalp dokusuna ilgili koruyucu etkileri de incelenmiştir. Ortalama 12-16 haftalık, 30 adet Wistar rat kullanılan çalışmada 1.Kontrol Grubu (n: 6) ratlar 21 gün boyunca pelet yem verildi. 2.Curcumin Grubu (n:8)ratlara 21 gün boyunca curcumin 300mg\kg\gün dozunda oral gavaj yoluyla verildi. 3.Tacrolimus Grubu (n: 8)Bu grupta bulunan ratlara çalışmanın 8. Gününden itibaren 14 gün boyunca tacrolimus 2mg\kg\gün dozunda intraperiotenal yolla verildi. 4.Tacrolimus+Curcumin Grubu (n: 8):ratlara çalışmanın başlangıcından itibaren curcumin 300mg\kg\gün dozunda oral gavaj yoluyla, 8. Günündeise tacrolimus intraperitoneal yolla verildi. Çalışmanın sonunda biyokimyasal analizler için kan alındıktan sonra, uyutulan ratların nekropsileri yapılarak böbrek, karaciğer, kalp ve beyinden örnekler alınıp histopatolojik incelemeler yapıldı. Çalışmanın sonucunda ratlarda tacrolimus ile oluşturulan toksik etkilere karşı curcuminin böbreklerde koruyucu ve onarıcı bir etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca curcuminin koruyucu etkisi karaciğer, beyin ve kalp dokularında da belirlenmiştir. Bu etkilerin daha net histopatolojik bulgularla desteklenmesi için daha uzun süreli çalışmalar yapılmasının yararlı olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's medicine, organ transplants have been performed more often. It is even known that immunosuppressive agents used following organ transplantation have serious side effects on the transplanted organ, and they can also cause damage to other organs. In this study, nephroprotective effects of curcumin, which is an important antioxidant, on reducing nephrotoxic effects of tacrolimus, commonly used as immunosuppressive agent, were investigated by histopathlogical and biochemical examinations. The possible protective effects of curcumin on the liver, brain and heart tissue were also investigated. In the study, average 12-16 weeks-old, 30 Wistar rats were used as 4 groups: 1. Control group (n: 6) rats were fed with pellets for 21 days. 2. Curcumin group (n: 8) rats were given 300 mg of curcumin/kg/day dose by oral gavage for 21 days. 3. Tacrolimus group (n: 8): in this group, 2 mg/kg/day dose of tacrolimus were given to rats by intraperitoneal injection methot, from the 8th day of experiment along 14 days. 4. Tacrolimus+Curcumin group (n: 8): this group rats were respectively given curcumin by dose of 300 mg/kg/day from the beginning of study by oral gavage methot and tacrolimus after 8. day of experiment for 14 days by intraperitoneally. At the end of the experiment, blood samples were taken and accumulated for biochemical analysis and then rats were euthanatized and necropsied. Tissue samples from kidneys, livers, hearts and brains were taken, routinely processed and histopathological investigations were performed. In conclusion, it has been understood that curcumin has protective and restorative effects against the toxic effects induced by tacrolimus in the kidneys of rats. Additionally, the protective effect of curcumin was determined on the liver, brain and heart tissues. It has been evaluated that longer-term studies will be beneficial to support these effects by clearer histopathological findings.