Havayolu taşımacılığında regülasyon ve deregülasyonların rekabet stratejilerine etkileri : Türkiye üzerine bir araştırma
Deregülations and regulations and their effects on competitiveness in air transport industry: A case of Turkey
  1. Tez No: 359859
  2. Yazar: UĞUR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Günümüzün globalleşen dünyasında, havayolu taşımacılığı çok önemli bir rol üstlenmektedir. Havayollarında gelişme ülkelerin ekonomileri ve uluslararası ilişkiler açısından da büyük önem arzeder. Havayolu pazarında rekabete etki eden en önemli faktörler regülasyon ve deregülasyonlardır. Ülkemizde 2003 yılındaki deregülasyon sonrası, havayolu pazarı % 608 büyümüştür. İç hat pazarı tekel olmaktan çıkmış, yeni oyuncular pazara girmişlerdir. Uluslararsı havacılıkta da yeni havacılık anlaşmaları yapılmış, yurtdışına uçulan nokatalar iki katına çıkmıştır. Uluslalararası havacılıkta rekabeti etkileyen en önemli regülasyonlar hava trafik haklarıdır. Hava trafik haklarından önemli bir tanesi de 6. Trafik hakkıdır. Bu hak, türk hava yolu şirketlerine İstanbul bağlantılı seferler yapabilme izinini vermektedir. İstanbul son yıllarda, dünyanın önemli hava aktarma merkezlerinden biri olmuştur. Avrupa ve Ortdadoğu'da İstanbula rakip şehirler bulunmaktadır. Bu rekabet sadece havayolları arasında değil aynı zamanda ülkeler arasındaki bir rekabettir.
Özet (Çeviri)
Aviation takes an important role todays globalized world. Developments in Commercial Aviation is strongly related with national economies and international relations. In Commercial Aviation, regulations and deregulations have a keen effect on competitiveness. After the deregulation in 2003, the commercial aviation market of Turkey growth by % 608 in 10 years time. Monopoly enden in aviation market and new players gain access to market. New billeteral air agrements made and international destinations doubled in the last 10 years. In International aviation, cpmpetitiveness is shaped by International Air Traffic Rights. One of the most impotant air traffic right is the 6th traffic right. This air traffic right, gives turkish air companies to make coneection flights through Istanbul. Because of this Istanbul became one of the important international hub in commercial aviation. There are airports that were rivals of Istanbul both in Europe and Middle East.