Karayollarının bitkilendirilmesi, ( Eski ) İzmir-Aydın karayolu ile ( yeni ) İzmir-Aydın otoyolu proje ve uygulamalarının karşılaştırılması üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 35997
  2. Yazar: EMEL TENİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmada, öncelikle literatür taraması yapılarak; karayollarında peyzaj planlama çalışmaları başlığı altında, tarihsel gelişim, karayollarının yapımı ve kullanımıyla ortaya çı kan sorunlar ve karayolu peyzaj planlaması nda bitkilendirmenin etkileri ve önemi belirtilmiştir. Daha sonra, karayolu ile peyzaj arasındaki etkileşimlerde önemli olan plan elemanlarına kısaca değinilerek, karayollarında bitkilendirmenin işlevleri detaylı olarak anlatılmıştır. Bu bölümde, farklı işlevlere yönelik yapılan bitkilendirmelerin uygulama şekilleri ve uygun bitki türleri belirtilmiştir. Karayollarında bitkisel planlama başlığı altında; bitki seçim kriterleri, bitki dikim biçimleri ve planlama kriterleri saptanmıştır. Ayrıca, materyal temini, dikim planlarının hazırlanması ve karayolu boyunca bitkilerin korunması ve bakımına da kısaca değinilmiştir'. Araştırma materyali olarak eski İzmir-Aydın Karayolu ve yeni İzmir-Aydın Otoyolu seçilmiştir. Bu alanlarda yapılan incelemeler sonucunda elde edilen bulgular ortaya konmuştur. Literatür bilgileri ile bulguların birlikte irdelenmesiyle bir takım sonuçlar ortaya çıkarılarak ileriye dönük öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, first of all in the literature survey section historical development, the problems caused building and using of highways, importance and factors of planting in highways have been stated under the title of Landscape planning of Highways. Then., important plan elements in relations between highway and landscape and functions of planting have been explained. In this section manner of application and suitable kind of plants for different functions have been explained. Also.. plant selection criteria, plantation ways and planning criteria have been determined. Finally, assuring of materials, preparing of plantation plans, protection and attention of plants in the highways have been explained. As the materials of this research existing İzmir-Aydın Road and new İzmir-Aydın Motorway have been chosen. In these areas the findings on the result of surveys have been put forward. The results of literature information with together findings have been proved and some suggestions have been formed for the future.