İzmir ilinde bulunan kuluçkahaneli işletmelerde kullanılacak suyun arıtma sistemleri üzerine araştırmalar
- Tez No: 35996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
6.ÖZET: Bu çalışmada, îzmir ve çevresinde bulunan deniz balıklan yavru üretim tesislerinin su arıtma mekanizasyonu araştırılmıştır. İşletmelerde uygulanan arıtma modelleri karşılıklı olarak incelenmiş, yurt dışındaki deniz balıklan üretim tesislerinin su arıtma yöntemleri baz alınarak ideal bir antma sistemi hakkında incelemelerde bulunulmuştur. Su ürünleri üretim çalışmalarının başarılı ve net sonuçlanabilmesi, o çalışmalarda kullanılan temel materyallerin niteliklerine bağlıdır. Her canlıda olduğu gibi deniz balıklarının yaşattılabilamesi ve uzun süreli yetiştiricilik kapsamına alınabilmesi için kullanılacak suyun miktarının yeterli olamsı ve istenen kaliteye sahip olması gerekir. Doğal deniz suyu her zaman istenen kaliteye sahip olması gerekir. Doğal deniz suyu her zaman istenen yapıda olmayabilir, özellikle larva üretimi gibi hassas bir uygulamda larva tanklarına verilcek suyun dikkatli bir şekilde antılmaaı gereklidir. Denizden filtre havuzuna kadar gelen su, kum filtresi, ısıtma-soğutma, ultraviyole ünitelerinde bir dizi işlemden geçirilerek arıtılmış bir şekilde larva tanklarına verilebilir. Suyun mikro organizmalardan ve isttenmeyen maddelerden anndınlıp kullanım dahiline alınmasında en önemli nitelik, önceden çok teknik bir planlama yapılması ve dizayn aşamasında teknolojik ve mekanik organizasyonun kullanılmasıdır. Çalışmada mevcut bulunan deniz balıklan, yavru üretim tesislerinin su arıtmada kullandıklan mekanizasyon ve yöntemlerin tahlilleri ve eleştirileri yapılmış olup belirtilen bilgilerle birlikte işletmelere teknik bakımdan yararlı olmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Jh this study, the water cleaning mechanisation of the marine fish larvae production establishment was researched on Izmir surrounding the applying cleaning (purification) models is inuestigated mutually, water cleaning methods of sea fishes production establishment to take the base and for a perfect water cleaning establishment is investigated. For a perfect and clear results of aquaculture studies, it is depend on the materials that is using basic material characteristic. As the all livings, to keep a live of sea fishes and to take long periodic raising contain, the water must be sufficient and must be demand quality. The natural sea water cant be required structure all time. Especially, like larvae production on an oversensitive practice, the water will give the larvae tanks, should required carefully cleaning. The water coming from the sea, to the filter pod, the units where are sand filter, heating-coaling system, ultra-viole periodicly processed and than the water gives tank as cleaned water. The most important characteristic about the water cleaning from the microorganisms and undesired planning and on design degree, technologic and mechanic is using. The fishes which are present in this study. The methods and mechanisation of young production establishment to use for water cleaning, their analysis and criticisms have done, with this information, the administration mat is on the project and comitteer degree for technic using was purposed. 48