Milli Kütüphane no: 1996' da kayıtlı Mecmûatü'l-Letâyif (inceleme-metin)
  1. Tez No: 360005
  2. Yazar: DUYGU ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZÜLFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Çalışmada Ankara Milli Kütüphane'de kayıtlı olan 1996 no'lu, 59 varaklı beyit mecmuası transkripsiyonlu olarak latin alfabesine aktarılmıştır. Metin ortaya konmuş ve mecmuada yer alan şiirler divanlarla karşılaştırılmış, farklılıklar belirtilmiştir. Şiirlerin büyük bir kısmının kime ait olduğu belli değildir. Bazı şairler tarafımızdan tespit edilmiştir. Mecmuanın istinsah tarihi ve müstensihi belli değildir.
Özet (Çeviri)
In the study, 59 paged verse poetry magazine, numbered 1996 at Ankara Library, was transfered to Latin alphabet. The text was studied and the poems in the magazine were compared to divans and the differences between them we explained. It isn't known whom the most poems belong to some of the poets were identified by us. Neither the written dates nor the writers of the works in the magazine are known.