Çeşitli çevresel örnekler ve farklı geometrilerde nal ( TI ) detektörünün kalibrasyon eğrilerinin geliştirilmesi
- Tez No: 36002
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YENER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 32
Özet
17 Silisyumoksit matrisli standartlarla ölçülen verimler, organik matristi standartlarla elde edilen verimlerden ortalama % 0.2-% 0.3 daha düşük bulunmuştur. Bunun nedeni soğurma katsayılarının ortamın etkin atom numarasına bağlı oluşudur. Silisyumoksİt'in etkin atom numarası 10.8, şekerinki ise 6.7'dir. Çalışmada geliştirilen verim eğrileri yardımı ile aynı spektrometre ile yapılacak olan çeşitli çevresel örneklerin radyoaktivite ölçümlerinde her örnek için verim tayini yapmaya gerek kalmayacaktır. Geliştirilen eğriler ayrıca en uygun örnek geometrisinin belirlenmesinde de yardımcı olacaktır. Deneyler yalnızca 1.46 MeV. için yapılmıştır. Farklı radyoaktif atomların yayımladıkları gama enerjilerinin bu enerjinin altında veya üstünde olacağı açıktır. Ancak verimin enerjiye bağımlılığı tamamen kristalin öz verimi ile ilgilidir. Çalışmada geliştirilen eğrilerden bulunan verimler kullanılan Nal(Tl) kristalin enerji öz verimi eğrileri ile birlikte değerlendirilerek istenilen her enerji için kalibrasyon mümkün olacaktır. 4. ÖZET Mutlak aktivite ölçümlerinde ölçme işlemlerinin güvenilirliği ve sonuçların hassasiyeti açısından kullanılan detektörün veriminin bilinmesi önemlidir. Detektör verimi birçok faktöre bağlıdır. Bu çalışmada çeşitli çevresel örnek ve farklı geometriler ile gama sintilasyon detektörü verimi arasındaki korelasyon incelenmiş ve optimum koşullar araştırılmıştır. Detektör veriminin radyoaktif madde yüzdesi ile değişmediği, numunenin konulduğu kabın çapı ile küçük bir değişim gösterdiği, kap yüksekliği ile belirgin olarak değiştiği saptanmıştır. Yükseklik arttıkça verimin düştüğü gözlenmiştir. Aynı geometrilerde jeolojik örneklerin yapısına uygun olarak seçilen silisyumoksit standardıı 18 için bulunan verimin, biyolojik örneklerin yapısına uygun olarak seçilen şeker standardı için bulunan verimden daha düşük olduğu gözlenmiştir. SUMMARY To know the efficiency of a detector is an important factor for the measurement of the radiation and the accuracy and the reliability of the results. Detector efficiency depends on different factors. In this theses work the relation between different geometries of different environmental samples and the efficiency of a gamma scintillation system conditions were determined. It was observed that the efficiency didn't change with the radio nuclide concentration in the sample changed a little with the diameter of the sample container but depended strongly on the height of the sample. Efficiency dropped as the height was increased. The efficiency measured with the standard for jeological samples was lowel to be less then the efficiency measured with standard for biological samples.
Özet (Çeviri)
ı 18 için bulunan verimin, biyolojik örneklerin yapısına uygun olarak seçilen şeker standardı için bulunan verimden daha düşük olduğu gözlenmiştir. SUMMARY To know the efficiency of a detector is an important factor for the measurement of the radiation and the accuracy and the reliability of the results. Detector efficiency depends on different factors. In this theses work the relation between different geometries of different environmental samples and the efficiency of a gamma scintillation system conditions were determined. It was observed that the efficiency didn't change with the radio nuclide concentration in the sample changed a little with the diameter of the sample container but depended strongly on the height of the sample. Efficiency dropped as the height was increased. The efficiency measured with the standard for jeological samples was lowel to be less then the efficiency measured with standard for biological samples.