Isı borulu güneş enerjisi ile çalışan hacim ısıtma amaçlı bir konvektörün geliştirilmesi
  1. Tez No: 36003
  2. Yazar: A.MURAT GÜLÇAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Yapılan bu çalışmada, ısı borulu bir qüneş enerjisi top layıcı lı, ısı konvektörünün geliştirilmesi yeni bir uycrulama alanı olarak araştırı Imıştır. Bir ısı- borusu qenelde üç kısım dan oluşur. Bu kısımlar buharlaştırıcı bölcresi, adyabatik böl ere ve yoğuşturucu bölgesidir. Boru merkezi aynı zamanda fiti lin merkezi olacak şekilde, çepeçevre fitil malzemesi ile çevrelenmiş dairesel bir kesittedir. Oluşturulan ısı borulu crüneş enerjisi ile çalışan kon vektör, enerji toplayıcısı içindeki siyah absorber levha üze rinden alman aüneş enerjisini, yine bu absorber yüzey üze rinde bulunan ısı boruları vasıtası ile, boru içerisinde bu lunan akışkanın, crüneş ışınımının etkisiyle buharlaşması so nucu oluşan crizli ısının, borunun kapalı olan diğer ucunda, kondenser crörevi üstlenen eğimli üst kısımda yoğuşması ve ısısını buradaki hacme bırakması sonucu, yoğuşan akışkanın kapilar etkiler ve yer çekimi yardımıyla, tekrar, diğer ucu kapalı olan ve evaporator aörevi üstlenen kısma dönmesi sonu cu devamlı bir çevrim şeklinde doğal olarak çalışan bir sistemdir. Bu fitil malzemesi, kullanılan boruyla ve çalışma akışkanı ile uyumlu olarak çalışabilecek bir malzemeden seçi len, elek veya süzereç teli olarakta anılan ve gözenekli bir yapıya sahip malzemeden oluşur. Kullanılan sistem, yatay ve yerçekimi destekli ısı boru larından meydana getireleceği için seçilen fitil malzemesi prinç olup, gözenek sayısı sırayla 60 ve 100 'dür. Burada seçilen prinç malzemesi, bakır yapılı ısı borusu ile uyumlu çalışacağı cröz önüne alınarak seçimi yapı Imıştır. Hacim ısıtma amaçlı bir konvektörde kullanılacak ısı borularında çalışma akışkanı olarak tasarımda evaporator sıcaklığı 85 °C ve kon denser sıcaklığı 75°C olarak seçim yapıldığından, çalışma sı caklıkları qöz önünde bulundurularak aseton, metanol ve eta nol akışkanları, çalışma akışkanı olarak seçilmiştir. Konvek tör kısmı ise, yoğuşmanın kontrol altında olabilmesi için, konvektör kasası 6 bölmeli şekilde tasarlanmış ve alt kısmına 6 adımlı ikiz fan, eşit debili hava akımı sağlayacak şekilde yerleştirilmiştir. Bu bölmelere sırasıyla, önden bakışta, sol dan sağa, birinci ve altıncı bölmeye ikili ısı borusu, ikinci ve beşinci bölmeye tekli ısı boruları, üçüncü ve dördüncü bölmeye dörtlü ısı borusu yeı~leştirilmiştir. Aynı teknikle üretimleri ğerçekleştiri len ve karşılaştı rılmaları için aynı toplayıcı kasasına yerleştirilen farklı özellik ve yapıdaki ısı borularının, oluşturulan deney düze neğinde aynı koşul larda denenmesi ve deney sonuçlarının de ğerlendirilmesiyle, ısı boruları içinde bir no'lu bölmedeki aseton çalışma akışkanlı, 60 Mesh'lik prinç fitilli ikili ısı borusu en iyi verimliliği göstermiştir. Çalışma akışkanları i- çinde en iyi verimlilikleri sırası ile Aseton, Etanol ve Me tanol oluşturmuştur. Fit.il gözenek sayısı olarak 60 ve 100 Mesh'lik yapılardan, 60 Mesh'lik yapılı ısı boruları daha i- yi çalışma karakteristikleri oluşturmuştur. Teorik olarak ya pılan hesaplar sonucu da aynı değerlendirmelere ulaşılmıştır. - 86 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY The development of the space heating convector with heatpipe system operatina with solar energy has been realized as a new appliesting field in this study. A heatpipe is mainly to be condition of three section. That sections are evaporator condenser and adiabatic section. A circular pipe has a layer of wicking metarial covering the inside surface with a hollow core in the center. A convector with a heatpipe operating solar energy has conditioned from the flat heatpipe collector with high selec tive black absorber fins over that fins by means of heatpipes during steady state operation of a heat pipe, the working fluid in the vapor phase with the latent heat flows con tinuously from the evaporator section to the condenser with the help of gravity and that horizontaly position of pipes and conducted the heat that space at the end of translation, it returns with capillary and gravity of earth to the evapo rator in the liguid phase with a natural cycle system. This wick material is so selected that it can cooperate with the pipe, (operating) liguid and consists of a hollow material. Since the system operate, cosists of heatpipes of hori zontal and vertical (operating with gravity) type, selected -wick material is brass and includes 60 and 100 Mesh relati vely. Brass material is selected, because it can operate with copper heatpipe accordingly. In this system evaporator and condenser temperatures design 85 °C and 75 °C relatively. So considering the working temperatures, aceton, methanole and ethanole are selected as the working fluids. In convector side to take the condensing in control, the convector body is designed with 6 unit and double fan of 6 step is placed so that it can supply egual air flow. In these units, for 1st and 6th sections double designed heatpipes, for 2nd and 5th sec tions single designed heatpipes and for 3rd and 4th sections guadrapol designed heatpipes are placed. Different kind of heatpipes, which are placed in the same collecting unit and produced with the same technology to be able to compare, are investigated that the double heat pipes in 1st unit and with the liguid of aceton and with - brass wick of 60 Mesh was founded to be most productive. The efficiencies are aceton, ethanole and methanole relatively. 60 mesh number of brass wick in that working characteristics are founded the best one in the heatpipes as the mesh number 60 and 100 mesh structure. Theoretical calculations are also supporting them. 87 -