Farklı kanal dolgu tekniklerinin yapay olarak hazırlanmış lateral kanallardaki etkinliklerinin karşılaştırılması
Efficacy of different root filling techniques in artificially created lateral canals
- Tez No: 360087
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL KÜÇÜKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sürekli dişlerde bulunan lateral kanal ve apikal dallanmalar; pulpa ile periodontal dokular arasında metabolik artıkların, bakterilerin veya bakteriyal ürünlerin karşılıklı geçişine olanak sağlayan geçitler oluşturarak, endodontik tedavinin başarısızlığına yol açabilmektedir. Bu doktora çalışmasında, endodonti pratiğindeki güncel kanal dolgu tekniklerinin yapay lateral kanalları doldurma etkinliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızın birinci bölümdeki 80 adet üst orta kesici ve ikinci bölümündeki 80 adet üst yan kesici dişte; kök kanalları şekillendirildikten sonra, köklerin mezial ve distal yüzeylerinde, 3, 6 ve 9 mm seviyesinde, 10 ve 15 no engine reamer ile yapay lateral kanallar hazırlanmıştır. Birinci bölümdeki dişler dört gruba ayrılmış (n=20) ve şu şekilde doldurulmuştur: Grup I- Güta-perka ve AH Plus / Calamus Dual ile devamlı dalga kondensasyon tekniği, Grup II- RealSeal ve RealSeal SE / Elements Obturation Unit ile devamlı dalga kondensasyon tekniği, Grup III- Thermafil Obturator ve AH Plus, Grup IV- Güta-perka ve GuttaFlow 2. Dişlerin şeffaflaştırılmasından sonra; kanal dolgu materyallerinin yapay lateral kanallara penetrasyonu, stereo-mikroskop altında incelenerek dijital fotoğraflar üzerinde skorlanmıştır. İstatistiksel analizde; termoplastik tekniklerin kullanıldığı Grup I, II ve III'te, her seviyedeki (3, 6, 9 mm) ve çaptaki (10, 15 no) yapay lateral kanallarda, dolgu materyali skoru yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Lateral canals and apical ramifications may cause endodontic failure by presenting passage of bacteria and their metabolic products between the pulp and the periodontal tissues. Aim of this study was to evaluate the efficiacy of contemporary root filling techniques in artificial lateral canals. Following instrumentation of 80 maxillary central incisors in the first part and 80 maxillary lateral incisors in the second part of the study; in both mesial and distal surfaces and at 3, 6 and 9 mm levels, artificial lateral canals were created by using #10 and #15 engine reamers. Teeth in the first part were divided into four groups (n=20) and filled with: Group I- Continious wave of condensation with Gutta-percha and AH Plus / Calamus Dual, Group II- Continious wave of condensation with RealSeal and RealSeal SE / Elements Obturation Unit, Group III- Thermafil Obturators and AH Plus, Group IV- Gutta-percha and GuttaFlow 2. After clearing, teeth were evaluated under stereo-microscope, and penetration of root canal filling material into the artificial lateral canals was scored on digital images. High filling scores were obtained for all levels (3, 6 and 9 mm) and diameters (#10, #15) in Groups I, II and III which thermoplastic techniques were used in.