Kullanma ve içme sularında EHEC, EPEC ve ETEC suşlarının varlığının ve antibiyotiklere duyarlılıklarının araştırılması
Investigation of the presece of EHEC, EPEC and ETEC strains and their antibiotic resistance in drinking and tap water samples
  1. Tez No: 360089
  2. Yazar: DEFNE GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ANĞ KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Besin ve su kaynaklı infeksiyon hastalıkları önemli mortalite ve morbidite nedeni olarak tüm dünyada en önde gelen halk sağlığı problemlerindendir. Su kaynaklı infeksiyonlar az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, çoğunluğu çocuk olmak üzere, yılda yaklaşık 3,4 milyon ölümle sonuçlanmaktadır.Bu çalışmada farklı markalara ait 50 doğal kaynak içme suyu örneğinde ve iki hastaneye ait musluk ve depolardan toplanan 134 su örneğinde EHEC, EPEC ve ETEC suşlarının varlığının ve antibiyotiklere duyarlılıklarının araştırılması amaçlanmıştır. Patojen E. coli suşlarının tanımlanması için EHEC (stx-1, stx-2, eaeA), EPEC (eaeA, bfp) ve ETEC (lt, st) suşlarına özgü virülans genleri PCR yöntemi ile araştırılmıştır. Yüz seksen dört su örneğinin beşinden (%2,7) E. coli izole edilmiştir. Beş örnekten izole edilen 36 E. coli suşunun birinin GSBL pozitif olduğu gösterilmiştir. PCR deneyleri sonucunda bir içme suyundan izole edilen on E. coli suşunda lt geni pozitif bulunmuş ve bu suşlar ETEC olarak tanımlanmıştır. İncelenen su örneklerinde E. coli suşlarının yanı sıra Pseudomonas spp., Citrobacter spp., Enterobacter spp., Klebsiella spp., Acinetobacter spp., Aeromonas spp., Serratia spp. ve L. adocarboxylata suşları da izole edilmiştir. E. coli haricinde izole edilen bu 74 suşun 60'ının (%81,1) çoğul dirençli olduğu gösterilmiştir.Sonuç olarak, doğal kanak içme sularının zannedilenin aksine musluk sularından daha yüksek oranda fekal bakterileri içerebildiği gösterilmiştir. Patojenik E. coli suşlarının ve antibiyotiklere dirençli Gram negatif çomakların özellikle içme sularında varlığı bu konuda yapılan sürveyans çalışmalarının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Food borne and waterborne infectious illnesses are leading global public health problems accounting for high morbidity and mortality rates. Water related infections result in an estimated 3.4 million deaths per year, mostly children in developing and under developed countries.The aim of this study is to investigate the presence of EHEC, ETEC, EPEC strains and their antibiotic resistance in 50 different trade marked natural spring water samples and 134 tap water samples from two hospitals. stx-1, stx-2, eaeA genes spesific for EHEC strains, eaeA, bfp genes spesific for EPEC strains and lt, st genes spesific for ETEC strains were investigated by PCR method. E. coli strains isolated only five out of (%2.7) 184 water samples. Of the 36 E. coli strains isolated from these five water samples only one ESBL positive E. coli was found. According to PCR experiments ten E. coli strains isolated from one drinking water sample were shown to be lt gene positive and these strains were identified as ETEC. In addition to pathogenic E. coli strains, Pseudomonas spp., Citrobacter spp., Enterobacter spp., Klebsiella spp., Acinetobacter spp., Aeromonas spp., Serratia spp. ve L. adocarboxylata strains were also determined from water samples. It was shown that 60 (%81.1) of these 74 strains isolated other than E. coli, were multiple resistant.As a conclusion contrary to our expectations natural spring waters can be much more contaminated with faecal bacteria when compared with tap water samples. The presence of pathogenic E. coli strains and antibiotic resistant Gram negative bacteria especially in drinking water samples emphasize the importance of this kind surveillance studies.