Ankara bölgesi içme ve kullanma sularında membran filtrasyon tekniği ile enterokokların izolasyonu ve identifikasyonu
Isolation and identification of enterococci (fecal streptococci) with membran filtration technique in drinking and usage water in Ankara region
- Tez No: 80188
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YURTERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
30 ÖZET Ankara Bölgesindeki İçme ve Kullanma Sularında Membran Filtrasyon Tekniği ile Enterokok (Fekal Streptokokların İzolasyon ve İdentifıkasyonu Bu çalışma, Ankara Bölgesinin içme ve kullanma suyu olarak kullandığı şehir şebeke suyu ile kuyu sularının Enterococcus faecalis düzeyinin belirlenmesi ve oluşturduğu potansiyel risklerin saptanması amacı ile yapılmıştır. Ayrıca Enterococcus faecalis izolasyonunda kullanılan iki ayrı besi yeri (Slanetz-Bartley agar, KF Streptococcus Agar) karşılaştınlmıştır. Bu nedenle 29 şehir şebeke suyu ve 26 kuyu suyu olmak üzere toplam 55 su örneği membran filtrasyon tekniği ile Enterococcus faecalis yönünden incelendi. İnceleme neticesinde 55 su örneğinin 5'inde (% 9) Enterococcus faecalis izole edildi. İncelenen su örneklerinden Enterococcus faecalis izole edilen 5 örnek (% 19,2) kuyu suyu orjinlidir. Şehir şebeke suyu orjinli örneklerin hiçbirinde Enterococcus faecalis izole edilemedi. Sonuç olarak Ankara Bölgesine ait içme ve kullanma sularından şebeke sularının Enterococcus faecalis yönünden tüketiminin uygun olduğu, kuyu sularının insan sağlığı açısından risk oluşturduğu saptanmıştır. Slanetz - Bartley ve KF Streptococcus agar besi yerlerinde aynı sayıda Enterococcus faecalis tesbit edilmiş, ancak KF Streptococcals agann Enterococcus faecalis üzerinde daha iyi seçici olduğu görülmüştür. Kuyu sularının klorlandıktan sonra kullanımının uygun olacağı saptanmıştır. Anahtar Sözcükler : Su, membran filtrasyon tekniği, Enterococcus faecalis, Slanetz - Bartley agar, KF Streptococcus agar.
Özet (Çeviri)
31 SUMMARY Isolation an Identifacation of Enterococci ( Fecal streptococci ) With Membran Filtration Technique in Drinking and Usage Water in Ankara Region The study was undertaken to determine the level of Enterococcus faecalis and the potential risks in the city network water and the well water that used as a drinking and usage water of Ankara region. In addition it was compareted two different culture medium ( Slanetz - Bartley agar and KF Streptococcus agar ), used in the isolation of Enterococcus faecalis Thus, it was examined a total of 55 water samples,as 29 city network water and 16 well water, used with membrane filtration technique for Enterococcus faecalis. At the 5 ( 9 % ) of 55 samples Enterococcus faecalis was isolated. 5 samples ( 19,2 % ) of isolated Enterococcus faecalis, were belonged to well water. Enterococcus faecalis didn't isolated at the city network samples. As a coclusion, it was determined that, network water of drinking and usage water of Ankara region, was appropriated to regulation as regards to Enterococcus faecalis, but well water had a risk from the point of public health. Although the same Enterococcus faecalis were determined in the Slanetz - Batley and KF Streptococcus agar, KF Streptococcus agar had a more selective media on the Enterococcus faecalis. On the other hand, it was determined that the well water could be suitable using after chlorinated. Key Words : Water, membran filtration technique, Enterococcus faecalis, Slanetz - Barley agar, KS Streptococcus agar.