Çoğul ilaca dirençli acinetobacter baumannii izolatlarında direnç genlerinin araştırılması
Investigation of resistance genes in multidrug resistant acinetobacter baumannii isolates
- Tez No: 360125
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Acinetobacter cinsi bakteriler, Gram negatif, non fermentatif ve hastalık potansiyeli düşük olan bir mikroorganizmadır (1,2). İnsanlarda hastalıklara en sık yol açan türü Acinetobacter baumannii'dir (3,4). Hastalara yapılan invaziv işlemlerin artması Acinetobacter türlerinin yoğun bakım ünitelerinde enfeksiyon etkeni olarak daha fazla izole edilmesine sebep olmaktadır (5). A. baumannii ülkemizde yoğun bakım servislerinde en sık rastlanan Gram negatif enfeksiyon etkenleri arasındadır ve bu izolatlar antibiyotiklere yüksek oranda dirençli olarak bulunmaktadır (6,7). Bu çalışmada, Acinetobacter suşlarının yüksek direnç potansiyeline sahip olup olmadıklarının belirlenmesi amacıyla hastanemiz Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nda 2009-2012 yılları arasında izole edilen 94 adet çoğul ilaca dirençli A. baumannii izolatında karbapenemaz enzimini kodlayan OXA genlerinin subgruplarının (OXA 23, OXA 24, OXA 51, OXA 58) ve IMP-1 geninin fenotipik çalışmaların temelinde hangi direnç mekanizmasının yattığının belirlenmesi amacıyla PCR yöntemi ile araştırılması hedeflendi. Çalışmada, 94 örneğin 89'unda OXA 51, 77'sinde IMP-1, 74'ünde OXA 23, 59'unda OXA 58, 1'inde OXA 24 genleri pozitif olarak saptanmıştır. Bu çalışmada, hastanemizdeki ÇİD A. baumannii izolatlarında OXA 51, OXA 23, OXA 58 ve IMP-1 direnç genlerinin bulunduğu gösterilmiştir. Ancak, OXA 24 geni oldukça düşük oranda bulunmuştur. Çalışmamız, hastanemizde ÇİD A. baumannii izolatlarının epidemiyolojik özelliklerinin ortaya konması açısından bir başlangıç olma niteliğindedir. Hastanemizdeki A. baumannii enfeksiyonlarında direnç durumunun saptanması ile ilgili sonuçlar, direnç gelişimi ve yayılmasının önlenmesi, ampirik antibiyotik seçimi ve etkin tedavi protokollerinin oluşturulmasında büyük öneme sahiptir. Bu çalışmadan elde edilecek verilerin ileride yapılacak epidemiyolojik çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter is a genus of Gram-negative, non-fermentative bacteria which has a low potential of disease (1,2). Acinetobacter baumannii is the most common species causing disease in humans (3,4). The increasing number of invasive procedures in intensive care units lead to increased isolation of Acinetobacter species as the cause of the infection (5). Acinetobacter baumannii is among the most common Gram-negative infectious agents in the intensive care units in our country (6) and these isolates are highly resistant to antibiotics (7). In this study, 94 multidrug-resistant A. baumannii strains which were isolated in the Infectious Diseases and Clinical Microbiology Laboratory in our hospital between the years 2009-2012, were included in order to determine whether they have the high resistance potential. PCR method was used to investigate subgroups of carbapenemase encoding OXA genes (OXA 23, OXA 24, OXA 51, OXA 58) and IMP-1 gene in A. baumannii isolates to determine the underlying resistance mechanisms of phenotypic studies. As a result 89 OXA 51 genes, 77 IMP-1 genes, 74 OXA-23 genes, 59 OXA-58 genes, and 1 OXA-24 gene was positive for 94 samples. In this study, OXA 51, OXA 23, OXA 58 and IMP-1 resistance genes have been shown in multi-drug resistant A. baumannii isolates in our hospital. However, OXA 24 genes are found to be quite low. Our study is a beginning for demonstrating the epidemiologic characteristics of multi-drug resistant A. baumannii isolates. Results related to detection of resistance patterns has great importance for the prevention of development and spread of resistance, empirical antibiotic selection and the formation of effective treatment protocols in A. baumannii infections in our hospital. It is considered that the data obtained from this study will shed light on the future epidemiological studies.