Study some virulence characteristics of multidrug resistant biofilm forming acinetobacter Baumannii isolated from clinical sites
Çoklu ilaçlara dayanıklı biyofilm oluşturan asinetobakter Baumannıı'nin klinik sitelerden izol edilmiş bazı virülans özelliklerinin çalışması
  1. Tez No: 766449
  2. Yazar: ZAINAB MOHAMMED MAHMOOD AL-MASHHADANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN SERDAR ESMER, PROF. DR. SUHAD SAAD MAHMOOD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Biyokimyasal testlere göre, bu bakteri aerobik büyüme ile katalaz pozitif, oksidatif- negatif sergiler. Acinetobacter spp. gram negatif kokobasil olarak kabul edilir. Bu bakterilerin diğer özellikleri arasında fermentatif olmama, hareketli olma ve titiz olmama sayılabilir. Acinetobacter baumannii'nin bazı suşlarının hastane yüzeylerinde ve ekipmanlarında uzun süre yaşayabildiği ve bu suşların çok ilaca dirençli patojenlere (MDR) dönüştüğü ortaya çıkmıştır. Hem hekimler hem de tıp alanında araştırma yapanlar, giderek yaygınlaşan bakteriyel hastalıklar konusunda endişelerini dile getirmeye başladılar. Baumanii, genel popülasyonda olduğu kadar hastanelerde de görülen çok çeşitli hastalıkların etken maddesidir. Bu hastalıklar, vücudun cilt ve yumuşak doku enfeksiyonlarını, idrar enfeksiyonlarını, ensefalopatiyi, septisemiyi ve ayrıca pnömoniyi içerir. Ayrıca, A. baumannii, yoğun bakım ünitesi dışında edinilen dolaşım enfeksiyonlarına kıyasla yoğun bakım ünitesinde kazanılan bakteriyemi riskinin daha yüksek olmasıyla bağlantılıydı. A. baumannii suşlarının virülans kodlayan genleri elimine edildiğinde veya bozulduğunda, yapışma, kolonizasyon ve istila kapasitelerinin hepsinin etkilendiği gösterilmiştir. Bu durum, bu suşların in vivo patojenitesinin engellendiğini göstermektedir. Akışkan pompaları, hemolitik aracılar, ferrik toplama sistemleri, lipopolisakkaritler ve ayrıca dış zar proteinleri dahil olmak üzere virülans faktörünün tüm bileşenleri, konak boyunca meydana gelen patogenezde rol oynama yeteneğine sahiptir. A. baumannii, fosfolipidler, her ikisi de fosfolipidleri hidrolize edebilen ve bu nedenle hastalığın yayılmasına katkıda bulunan fosfolipazlar (PL) C (plcN) ve Dare lipolitik enzimler tarafından metabolize edilir. Biyofilmlerin oluşturulması, A. baumannii'nin neden olduğu patogenezin bir özelliğidir. Bu biyofilmler, patojenin antibiyotiklere karşı olağanüstü direncinde önemli bir faktördür. Mikrobiyoloji bağlamında, bir biyofilm, hücre dışı bir matris içine yerleştirilmiş ve bir dizi strese, özellikle kuruma, bağışıklık sistemi efektörlerinin etkisine ve antimikrobiyal kimyasalların varlığına dayanabilen bir mikroorganizma topluluğudur. Hem toprak hem de su dahil olmak üzere biyofilmlerin bulunabileceği birkaç farklı ortam vardır. A. baumannii suşlarının büyük çoğunluğu, hem genlerin ekspresyonunu kontrol eden hem de antibiyotik tedavisine yanıt olarak koruyucu kapsüllerin oluşmasını kolaylaştıran bir şaperon/usher pilus sistemi içerir. Ayrıca sistem pilusun oluşturulmasından ve hücre tutunması gibi diğer görevlerden sorumludur. 1 Eylül 2021 ile 30 Aralık 2022 tarihleri arasında Bağdat şehrinde çeşitli hastanelere başvuran, farklı yaş ve cinsiyetteki hastalardan yüz numune toplanmıştır. hangi daha sonra örneklendi. Örneklerin tamamı kültür sürecinden geçirildi ve sonucunda altmış A. baumannii keşfedildi. Bu izolatlar, biyokimyasal tahlilleri, ve mikrotitre plaka yöntemini içeren bir dizi karakterizasyon prosedüründen geçirildi. Bu prosedürlerin amacı, antibiyotik direncini ve biyofilm oluşumunu belirlemekti. Polimeraz zincir reaksiyonu PCR yöntemlerini kullanan genetik taramayı içeren güncel bir teşhis yaklaşımı, PLcN & bla OXA genlerini tespit eder. Bu araştırmadaki bakteri izolatlarının çoğu, bu çalışmanın bulgularının gösterdiği gibi, çeşitli antibiyotik sınıflarına karşı yüksek bir direnç insidansı olduğunu gösteren MDR özelliğine sahipti. Diğer taraftan toplam izolatların %81.7'si biyofilm oluşturma potansiyeli göstermiştir. Bu beklenmedik bir bulguydu. Bu araştırma sırasında, her bir izolatın hem blaOXA hem de PLcN genlerine sahip olduğu bulundu. Çoklu ilaca dirençli suşların çoğunluğunun biyofilm, yüksek bla OXA ve PLcN gen frekanslarına sahip bakteri izolatları üretmesi nedeniyle. Bu sonuçlar, bakterinin yayılmasını durdurmak için klinik A. baumannii'nin antibiyotik duyarlılığının sürekli izlenmesini ve değerlendirilmesini sağlamak için moleküler epidemiyoloji yöntemlerinin ve düzenli enfeksiyon kontrol programlarının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
According to biochemical testing, this bacterium exhibits catalase-positive, oxidative- negative, with aerobic growth. Acinetobacter spp. is regarded to be a gram-negative coccobacillus. Other characteristics of these bacteria include being non-fermentative, motile, and non-fastidious. It has come to light that some strains of Acinetobacter baumannii are able to live on hospital surfaces and equipment for extended periods of time and that these strains have developed into multidrug-resistant pathogens (MDR). Both practicing doctors and those doing research in the medical field are beginning to express concern over the bacterial illnesses that are becoming more common. Baumanii is the causative agent of a wide range of illnesses that are seen in hospitals as well as in the general population. These diseases include infections of the body's skin and soft tissue, urinary infections, encephalopathy, septicemia, as well as pneumonia. Furthermore, A. baumannii was linked to a higher risk of bacteremia acquired within an intensive care unit versus circulatory infections acquired outside the intensive care unit. Whenever the virulence encoding genes of A. baumannii strains are eliminated or disturbed, their adhesion, colonization, as well as invasion capacities are all demonstrated to be affected. This suggests that the in vivo pathogenicity of these strains has been hampered. All of the components of the virulence factor, including its efflux pumps, hemolytic mediators, ferric acquisition systems, lipopolysaccharides, as well as outer membrane proteins, have the ability to play a part in the pathogenesis that occurs throughout the host. The A. baumannii, phospholipids are metabolized by phospholipases (PL) C (plcN) and Dare lipolytic enzymes, both of which may hydrolyze phospholipids and therefore contribute to the propagation of the illness. The creation of biofilms is a hallmark of the pathogenesis that is caused by A. baumannii. These biofilms are a major factor in the pathogen's exceptional resistance to antibiotics. In the context of microbiology, a biofilm is a community of microorganisms that is encased in an extracellular matrix and is able to withstand a range of stresses, in particular drying out, the action of immune system effectors, and the presence of antimicrobial chemicals. There are several different settings in which biofilms may be found, including both soil and water. The vast majority of A. baumannii strains include a chaperon/usher pilus system, which both controls the expression of genes and make it easier for protective capsules to form in response to antibiotic therapy. In addition, the system is responsible for the creation of the pilus as well as other tasks, such as cell attachment. A hundred samples were collected from patients of varying ages and genders who had been admitted to a variety of hospitals in the city of Baghdad between September 1, 2021, and December 30, 2022. Patients from a wide range of clinical settings provided this group, which was then sampled. All of the samples were put through the culture process, and sixty A. baumannii were discovered as a result. These isolates were put through a series of characterization procedures that included biochemical assays, and the microtiter-plate method. The objectives of these procedures were to determine antibiotic resistance and biofilm formation. A current diagnostic approach that incorporates genetic screening utilizing polymerase chain reaction PCR methods detects PLcN & bla OXA genes. The majority of the bacterial isolates in this investigation had the MDR feature, which indicates that there is a high incidence of resistance to various classes of antibiotics, as shown by the findings of this study. On the other hand, 81.7% of the total isolates showed the potential to form biofilms. This was an unexpected finding. During the course of this research, it was found that every single isolate had both the blaOXA and PLcN genes. Due to the fact that the majority of multidrug-resistant strains produce biofilm, bacterial isolates that have high frequencies of bla OXA and PLcN genes. These results show how important molecular epidemiology methods and regular infection control programs are for providing continuous monitoring and evaluation of antibiotic sensitivity of clinical A. baumannii in order to stop the bacterium from spreading.