Farklı implant materyallerinin asellüler dermal matriks vaskülarizasyonuna etkileri
Effects of different implant materials on vascularization of acellular dermal matrix
  1. Tez No: 360124
  2. Yazar: SEVİN FARİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Doku defektlerinin onarımında altın standart otolog doku kullanılmasıdır. Ancak otolog greft materyalleri temin edilirken aynı kişinin vücudunda dolayısıyle alındığı yerde nedbe formasyonu veya bazen işlev kaybı gözlemlenebilir. Bu yüzden allojenik deri greftleri gündeme gelmiştir. Allojenik deri grefti, genetik olarak farklı bireyler arasındaki cilt transplantasyonunu tanımlar. Asellüler allojenik dermis greftleri doku bankalarından sağlanan farklı genetik yapıdaki insan derilerinden elde edilirler. Bu çalışmada amaç farklı türden alloplastik materyallerin bitişik kullanıldığında Asellüler Dermal Matriksin revaskülarizasyon hız/miktarını belirlemektir. Bu çalışmada iki avasküler yapı olan asellüler dermal matriks ve implant materyallerinin birlikte kullanılması sonucu asellüler dermal matriksin vaskülarizasyonunu nasıl etkilediğini bulmamız yara iyileşmesine katkıda bulunabilecek yeni cerrahi ve cerrahi olmayan çözüm önerilerinin ortaya çıkmasına yardımcı olabilir. Bu çalışmada 250-280 gr arasında ağırlığı olan 21 erkek Wistar cinsi albino sıçan kullanıldı. Denekler her birinde 7 tane olacak şekilde rastgele üç gruba ayrıldı: Grup I(AGrubu), deneklerin torakodorsal bölgelerindeki ciltaltı ceplere önce implant sonra üstüne ADM yerleştirilen ve 7. gün örnekleme yapılan grup, Grup II (BGrubu), deneklerin torakodorsal bölgelerindeki ciltaltı ceplere önce implant sonra üstüne ADM yerleştirilen ve 14. gün örnekleme yapılan grup, Grup III(CGrubu), deneklerin torakodorsal bölgelerindeki ciltaltı ceplere önce implant sonra üstüne ADM yerleştirilen ve 21. gün örnekleme yapılan gruptur. Her grupta sağ torakodorsal bölgedeki beşinci cep kontrol olarak kullanılmış ve sadece ADM yerleştirilmiştir. Deney grupları cerrahiden 7, 14 ve 21. gün sonra aynı koşullar altında tekrar opere edilerek yerleştirilen implantlar çıkarılmıştır. Histopatolojik incelemede; Grup I'de vaskülarizasyonun minimal seviyede başladığı, Grup II'de vaskülarizasyonun ve enflamasyonun artmaya başladığı ve Grup III'de vasküler proliferasyonun ve enflamasyonun dikkat çekici derecede arttığı görülmüştür. Işık mikroskopi çalışması ile elde edilen değerler Mann- Whitney U testi kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Grup III'de, Grup I ve Grup II'ye göre damar sayıları anlamlı yüksek bulunmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda Asellüler Dermal Matrikse komşulukta kullanılan farklı alloplastik implantların Asellüler Dermal Matriks revaskülarizasyon hızına etkisi olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Autologous tissue transplantation is the gold standard in the repair of tissue defects. However, harvesting autologous graft materials may cause scar formation and sometimes loss of function in the donor site. Therefore, allogeneic skin grafting has been introduced to overcome these problems. Allogeneic skin grafting is defined as skin transplantation between genetically non-identical individuals. Acellular allogeneic dermis grafts are obtained from human skin tissues donated to tissue banks by genetically non-identical individuals. The aim of the present study was to determine the revascularization rate/amount in the acellular dermal matrix when alloplastic materials of different types are incorporated into the construction. In the present study, determining how vascularization of the acellular dermal matrix is affected by the conjoined use of acellular dermal matrix and implant materials might help us develop new surgical and non-surgical suggestions that would improve wound healing. In this study, 21 male Wistar albino rats weighing 250-280 grams were utilized. The rats were randomly allocated into three groups, each comprising seven rats: Group I (Group A): implant material covered with ADM was inserted into skin pockets created on thoracodorsal region of the rats and sampling was performed at Day 7; Group II (Group B): implant material covered with ADM was inserted into skin pockets created on the thoracodorsal region of the rats and sampling was performed at Day 14; Group III (Group C): implant material covered with ADM was inserted into skin pockets created on the thoracodorsal region of the rats and sampling was performed at Day 21. In all groups, only ADM was inserted into the fifth skin pocket created on the right thoracodorsal region, which was used as the control. All rats underwent re-operation at Days 7, 14, and 21 after the initial surgery, and the inserted implants were removed. The histopathological examination showed minimal revascularization in Group I, increased revascularization and inflammation in Group II, and significantly increased vascular proliferation and inflammation in Group III. The data obtained from the light microscopic examination were statistically analyzed using the Mann-Whitney U-test. The number of vessels was found to be significantly higher in Group III compared to Group I and Group II. The present results suggest that incorporation of different alloplastic implants with acellular dermal matrix had no effect on revascularization rate in the acellular dermal matrix.