Miringotomiye sekonder akut enflamasyonların azaltılmasında nar ekstraktının antioksidan etkisi
Antioxidant effect of pomegranate extract in reducing acute inflammation due to myringotomy
- Tez No: 360134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ATMACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Oral gavaj yoluyla uygulanan nar ekstraktının deneysel olarak oluşturulan akut enflamasyona sekonder miringosklerozun önlemesini göstermektir. Gereç: Ağırlıkları 250-300 gr arasında değişen 40 sprague dawley cinsi yetişkin rat negatif kontrol, pozitif kontrol, geleneksel nar ekstraktı (GNE) ve laboratuvar nar ekstraktı (LNE) grupları olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Pozitif kontrol, GNE ve LNE gruplarının tüm timpanik membranların arka üst kadranına miringotomi yapıldı. Nar ekstraktını miringotomiden 24 saat önce, miringotomiden hemen sonra, miringotomi sonrası 24. saatte ve 48. saatte olmak üzere dört kez oral gavaj yoluyla uygulandı. 14 günün sonunda tüm ratlar sakrifiye edilerek timpanik membranda indüklenebilir nitrik oksit sentaz (iNOS) ve heat shock protein 70 (HSP 70) değerleri histolojik olarak değerlendirildi. Ayrıca timpanik membranlar sakrifikasyondan hemen önce otomikroskopik olarak muayene edilerek miringoskleroz bulguları kaydedildi. Bulgular: Otomikroskopik muayene ile miringoskleroz bulguları değerlendirildiğinde, kontrol grubu ile LNE grubu karşılaştırıldığında miringoskleroz şiddeti kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı şekilde fazlaydı (p=0,005). GNE ve LNE karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=0,24).
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to determine the effects of orally administered pomegranate extract on experimentally induced myringosclerosis. Methods: 40 sprague dawley female rats, weighing between 250-300 grams were divided into 4 as negative control (10), positive control (10), traditional pomegranate extract (TPE) (10) and laboratory pomegranate extract (LPE) (10) groups. All tympanic membranes in the positive control, TPE and LPE groups were myringotomised at the posterior-superior quadrant. TPE and LPE groups received 100 μl/day pomegranate extract via gavage for 24 hours before myringotomy, immediately after myringotomy and 24 and 48 hours after myringotomy. Microscopic findings of myringosclerosis were evaluated and recorded before sacrification. After a 14 day healing period, rats were sacrificed and tympanic membranes were removed for histological examination and immunohistochemical evaluation of inducıble nitric oxide synthase (iNOS) and heat shock protein 70 (HSP 70). Results: Myringosclerosis intensity was statistically significant in the control group when compared with the TPE and LPE groups (p=0,008 and p=0,005 respectively). There was no statistically significant difference between TPE and LPE groups (p=0,24).