2007-2012 yılları arasında pediyatrik cerrahi tarafından opere edilen hastaların anestezi uygulamalarının retrospektif analizi
Retrospective analyse of anesthesia practice for patients WHO underwent pediatric surgical operations between 2007-2012
- Tez No: 360136
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL BARIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Çocuk Cerrahisi, Anesthesiology and Reanimation, Pediatric Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Pediyatrik anestezi; fizyolojik, anatomik ve farmakolojik özellikleri nedeniyle erişkin anestezisinden birçok yönden farklılık gösterir. Pediyatrik anestezik yaklaşım, anestezi uygulamalarında erişkine göre daha çok bilgi ve beceriyi gerektirir. Pediyatrik hastalarda anestezi riski yaşla ters orantılı olarak artar. Ancak, son yıllarda pediyatrik yaş gruplarının farklılıklarının ortaya konması ve anestezi ekipmanlarında önemli gelişmeler olması pediyatrik anestezi güvenliğini artırmıştır. Amacımız, Pediyatrik Cerrahi tarafından opere edilen hastaların preoperatif hazırlık, operasyon sırasında ve sonrasında anestezi yönetimi, postoperatif bakım ve hastalarda gelişen komplikasyonlar ve tedavileri kaydedilerek geniş bir veri kaynağı hazırlamak, varsa kliniğimizin eksikliklerini belirlemek ve bunların giderilmesi konusunda yol gösterici olabilecek bir bilgi kaynağı hazırlamaktır. Yaptığımız bu çalışma ile pediyatrik hastalara uygulanan anestezi sürecini değerlendirmemiz ve geliştirmemiz mümkün olacaktır. Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD'da 2007 ve 2012 yılları arasında Pediyatrik Cerrahi tarafından opere edilen hastaların perioperatif anestezi kayıt formları yerel etik kurul onayı alındıktan sonra retrospektrif olarak incelendi. Araştırmamızda elde edilen verilere anestezi kayıt formlarından, hasta dosyalarındaki bilgilerden ve hastanemizde kullanılan 'nucleus medikal bilgi sistemi' olarak adlandırılan ve hasta bilgilerinin kaydedildiği sistemden faydalanıldı. Elde edilen verilerin analizi, 'SPSS 16.0' istatistik paket programı kullanılarak yapıldı. Veriler, aritmetik ortalama ± SS (standart sapma), sayı ve yüzde olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
Pediatric anesthesia has got a lot of differences from adult anethesia because of physiological, anatomical and pharmacological properties. Pediatric anesthesia management requires more knowledge and talent than adult anesthesia. Risk of anesthesia in pediatric patients increases inverse ratio by age. Detecting the differences of pediatric patients and important improvements at anesthesic equipments made pediatric anesthesia much more safe. In this study our object is to prepare a database for management of preoperative, intraoperative and postoperative anesthesia management; postoperative complications and treatments; detecting lacks of our clinic in pediatric surgery anesthesia. We have oppurtinity to assess and improve the anesthesia period of child patients. In this study, we evalueted retrospectively the anesthesia record forms of patients who has been performed anesthesia for pediatric surgery between 2007 and 2012 by Ondokuz Mayis University Medical Faculty Anesthesiology and Reanimation Department stuff. Before the study, we acquire medical ethic committee aproval of our instutition. We acquire the data from anesthesia record forms, patients' medical files and medical database of our instutition. Analyse of data was performed via SPSS 16.0 software programme. Data has expressed as aritmetic means±SD, number and percentage. Chi-square, student-T and Mann-Whitney U tests were used for comparision of groups.