Kromozomal yeniden düzenlenmelerde moleküler karyotipleme ile genotip-fenotip ilişkisinin belirlenmesi
Detrermination of the genotype-phenotype relation in chromosomal rearrangements with molecular karyotyping
  1. Tez No: 360151
  2. Yazar: GÜLSÜM KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ERGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Genomik dengesizlikler konjenital ve gelişimsel anomalilerin başlıca nedenlerinden biridir. Moleküler karyotipleme ile kromozomal yeniden düzenlenmelerdeki kırık noktalarının belirlenmesi ve anormal fenotipe yol açan genlerin belirlenmesi ile genotip-fenotip ilişkisinin kurulmasına olanak sağlamaktadır. Bu tez çalışması ile konvansiyonel sitogenetik yöntemle tespit edilmiş kromozom anomalisi olan 10 hastada SNP array yöntemi ile yüksek çöznürlüklü moleküler karyotipleme yapılmış ve kırık noktaları moleküler düzeyde tespit edilmiştir. Kırık noktaları belirlenen olgular literatürdeki hastalarla karşılaştırılmıştır. Bazı fenotipik bulgular için aday kritik bölgeler belirlenmiş, daha önce kritik bölgesi belirlenmiş bulgular için de o bölgedeki aday genler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Genomic imbalances are the primary cause of congenital and developmental abnormalities. Molecular karyotyping enables us to delineate the breakpoints of chromosomal rearrangements and with establishing the genes related with abnormal phenotypes, a genotype and phenotype relation could be possible. In this thesis project, high-resolution molecular karyotyping was performed by the method of SNP array for 10 patients with chromosomal abnormalities detected by conventional cytogenetic methods and breakpoints were identified at the molecular level. Breakpoints identified cases were compared with patients in the literature. Critical regions were identified as candidates for some phenotypic findings and in previously determined critical regions are discussed for candidate genes within that region.