Cinsel istismar mağduru kız çocuklar: Sosyolojik ve viktimolojik bir inceleme
Girl victims of sexual abuse: A sociological and victimological investigation
- Tez No: 360170
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMET KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Forensic Medicine, Social Services, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
İstanbul ilinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na (ASPB) bağlı Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezleri'nde (BSRM) gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı, cinsel istismar nedeni ile korunma altına alınan kız çocuklarının ve bu alanda çalışan personelin gözünden kuruluşlarda verilen hizmetin değerlendirilmesidir. Araştırma, bu değerlendirmeler eşliğinde var olan koruma sistemine yönelik iyileştirici öneriler getirilmesi amacı ile planlanmıştır. Araştırmada niteliksel ve niceliksel veri toplama teknikleri (odak grup görüşmesi, memnuniyet anketi, dosya taraması, saha notları) birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları, cinsel istismar nedeni ile korunma altına alınan kız çocuklarına sağlanan hizmetler konusunda önemli gelişmeler yaşandığını ancak BSRM'lerin işleyişinde aksaklıklar ile karşılaşıldığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda BSRM'lerin çocuk merkezli ve hak temelli bir yaklaşımla yapılandırılmasının, kuruluşlarda gündelik yaşantıya yön veren kuralların kız çocuklarının ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmesinin, onların bireyselliklerini engellemeyen ve kimlik donanımlarını korumalarına yardımcı olacak pratiklerin hayata geçirilmesinin yüksek önem taşıdığı sonucuna varılmıştır. Cinsel istismar nedeni ile korunma altına alınan kız çocuklarının sorunlarının ancak Çocuk Koruma Sistemi'nin bir bütün olarak ele alınması ve sistemde yapısal değişikliklere gidilmesi yolu ile çözümlenebileceği görülmüştür. Araştırmanın en önemli sonuçlarından biri de, çocuklara yönelik hizmetlerin ancak çocukların deneyimlerini anlamaya çalışan nitelikli araştırmalar eşliğinde iyileştirilebileceğidir.
Özet (Çeviri)
Being conducted in Care and Social Rehabilitation Centers (BSRM) under the body of the Ministry of Family and Social Policies in İstanbul, this study aims to assess the services offered in institutions from the view point of girls taken under protection due to sexual abuse and the personnel working in this field. This study was planned to bring reformative suggestions towards existing protection systems in the light of the assessments. Qualitative and quantitative data collecting techniques (focus group interview, satisfaction questionnaire, file scanning, field notes) were used together in this study. The study results show that significant developments are observed in services offered to children taken under protection due to sexual abuse but there are still deficiencies in the functioning of BSRMs. In this scope, it was concluded that it is highly important to restructure BSRMs with a child-centered and justice-based approach and to determine the daily life rules in institutions in line with the needs of girls and realize practices which do not prevent children's individuality and which will help them to protect their identity. It was observed that the problems of girls taken under protection due to sexual abuse can be resolved only by regarding the Child Protection System as a whole and restructuring the system accordingly. One of the most important results of the study is the fact that services for children can be improved by means of quality research which aims to comprehend the experiences of children.