Fiziksel ve sözel şiddet davranışı ile öfke düzeyi ve dürtüsellik arasındaki ilişkinin irdelenmesi
Examination of the relationship between physical and verbal violence behavior and anger level and impulsivity
  1. Tez No: 360185
  2. Yazar: ZEYNEP PINAR COHEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Şiddet davranışı günümüzde, psikolojik, sosyolojik ve hukuki/adli boyutlarıyla önemli bir sorun oluşturmaktadır. Bu çalışma, yetişkin popülasyonda fiziksel ve sözel şiddet davranışı ile öfke düzeyi ve dürtüsellik arasındaki ilişkinin irdelenmesi amacı ile yapılmıştır. Bu araştırma 285'i kadın ve 285'i erkek olmak üzere toplam 570 gönüllü yetişkin ile yürütülmüştür. Katılımcılara, öfke düzeyini ölçmek için Türkiye standardizasyonu olan, 34 maddelik, 4'lü likert tipi Sürekli Öfke-Öfke Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ), dürtüselliği ölçmek için Türkiye standardizasyonu olan, 45 maddelik 4'lü likert tipi UPPS Dürtüsel Davranış Ölçeği (UPPS), gösterdikleri fiziksel ve sözel şiddet davranışlarını ölçmek için araştırmacı tarafından geliştirilen 28 maddelik anket (Anket) ve demografik bilgilere ulaşmak için 10 maddelik demografik anket uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 32,7 ± 9,15 dir. Erkekler kadınlara göre 18 yaş öncesi ve sonrası, daha fazla sözel ve fiziksel şiddet davranışı göstermektedir. Sürekli öfke, öfke dışa vurumu ve öfke içe vurumu puanları yüksek olanlarda sözel ve fiziksel şiddet davranışı gösterme arasında pozitif anlamlı ilişki bulunmuştur. Öfke kontrolü puanları ile sözel ve fiziksel şiddet davranışı gösterme arasında anlamlı negatif ilişki vardır. Dürtüsellik alt ölçeklerinden heyecan arama ve sıkışıklık puanları ile sözel ve fiziksel şiddet davranışı gösterme arasında yüksek anlamlı pozitif ilişki vardır. Yapılan çoklu regresyon analizinde sürekli öfke puanlarının yüksek ve tasarlama eksikliği puanlarının düşük olmasının, hem 18 yaş altı ve hem de 18 yaş üstünde ortak olarak fiziksel ve sözel şiddeti yordadığı bulunmuştur. Öfke, dürtüsellik ve fiziksel sözel şiddet davranışı arasında yarı aracılık etkisi yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays violence behavior constitute a major problem with its psychological, sociological and legal/forensic aspects. This study aimed to examine the relationship between verbal and physical violence and anger level and impulsivity in adult population. This study is conducted with 570 volunteers, out of which 285 are male and 285 are female.The participants are given a 34 four-likert type items State-Trait Anger Expression Inventory (STAS) with Turkish standardization to measure anger level, a 45 four-likert type items UPPS Impulsive Behaviour Scale (UPPS) with Turkish standardization to measure impulsivity, a 28 item questionnaire (Anket) developed by researcher to measure the physical and verbal vialonce the participants showed, and a 10 items demographic questionnaire to collect demographic information. The average age of the participants is 32,7 ± 9,15. Men, before and after age of 18, show more verbal and physical violence behaviour, compared to women. A high positive corelation has been identified between trait anger, anger expression-out and anger expression-in scores and showing verbal and physical violence behaviour. A significant negative corelation exists between anger management scores and verbal and physical violence behaviour. A highly significant positive corelation exists between sensation seeking and urgency subscales of impulsivity and verbal and physical violence behaviour. In the multiple regression analysis it is found that high trait anger scores and low lack of premeditation scores predict physical and verbal violence both for under 18 and over 18 years old. Anger effects as a half moderator between impulsivity and verbal violence behaviour.