Transsfenoidal mikrocerrahi uygulanan hipofiz adenomu olgularının kliniksel analizi
Clinical analysis of patients with pituitary adenoma who underwent transsphenoidal microsurgical approach
- Tez No: 360207
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Zehir S. Transsfenoidal mikrocerrahi uygulanan hipofiz adenomu olgularının kliniksel analizi . Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilimdalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2013. Hipofiz adenomlu ve transsfenoidal mikrocerrahi uygulanan 100 olguda yaş, cinsiyet, şikayet, tümörün endokrin tipi, vizyon ve görme alanı, bulguların görüntüleme teknikleri ile ameliyat öncesi ve sonrası sonuçları, komplikasyonlar ve nüks gibi konular araştırıldı. Bu retrospektif çalışma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim dalında 2006-2011 yılları arasında endonazal transsfenoidal yaklaşım ile opere edilmiş olan 100 olguya ait bilgilerin taranması neticesinde yapılmıştır. Olguların seçiminde yaş ve cinsiyet ayrımı gözetilmemiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 16.0 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılmıştır. Çalışmada toplam 100 olgu kullanılmış olup olguların 48'i (%48) kadın, 52'si (%52) ise erkektir. Yaş aralığı 21-78 arasında ve ortalama 48,82 ± 14,66004 dir. Olguların şikayet süresi ortalama 20,4946 ± 24,05005 aydır. Görme alanına göre olguların dağılımına bakıldığında, 22 olguda BTH (%22), 8 olguda LTH (%8), 65 olguda N (%65), 5 olguda RTH (%5)'dir. Olguların 82'sine (%82) sadece transsfenoidal yaklaşım uygulandığı görülmektedir. Kortizol hariç diğer tüm değerlerin postoperatif dönemde daha düşük olduğu görülmüştür. Olguların 55'inde total rezeksiyon görüldü.. Erkek olguların 24'ünde total rezeksiyon sağlanmış iken kadınların 31'inde total rezeksiyon olmuştur. Tedavi sonundaki tümör durumunun radyolojik sınıfa göre karşılaştırması sonucları ise, evre 0'da olan olguların tamamında total rezeksiyon olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Zehir S. Clinical analysis of patients with pituitary adenoma who underwent transsphenoidal microsurgical approach. Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Medical Speciality Thesis in Department of Neurosurgery, Eskisehir, 2013. The aim of this study was to analyze the clinical characteristics of 100 patients whom were operated with transsphenoidal microsurgical approach for pituitary adenoma. In these patients age, gender, symptoms, type of endocrine tumor, vision, and visual field findings, imaging techniques ,pre-and postoperative results, complications, and recurrence of pituitary adenomas were all evaluated. The study included 100 patients whom were operated in Eskisehir Osmangazi University School of Medicine Department of Neurosurgery between 2006-2011 with endonasal transsphenoidal approach. All datas were examined retrospectively. In selection of the cases, age and gender discrimination is not considered. SPSS 16.0 (Statistical Package for Social Sciences) program is used to analysis the datas. The study included 100 patients with 48 (48%)female and 52 (52%) male patients. Patients age were ranged from 21 to 78 age. Mean age was 48.82 ± 14.66004 year. The average duration of complaints was 20.4946 ± 24.05005 months. Distribution of patients according to the vision field were; BTH, LTH, N and RTH in 22, 8, 65 and 5 patients respectively. For surgical intervention only transsphenoidal approach was used in 82 of the patients. All hormone levels (excluding cortisol) were lower in postoperative period than preoperative period. Total resection was determined in 55 patients. After treatment, comparison of tumor and radiological status showed that, total resection was observed in all patients with stage 0. Total resection was detected in 10, 25, 13 and 1 patients in stage 1, 2, 3 and 4 respectively.