Tek taraflı kronik otitis media tanısı ile opere edilen hastalarda vestibüler sisteminin etkilenmesinin preoperatif ve postoperatif testlerle değerlendirilmesi
estibular system evaluation based on preoperative and postoperative tests for the patients which have operated in the case of diagnosis of unilateral chronic media otitis
  1. Tez No: 360208
  2. Yazar: FATMA GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. ŞAZİYE ARMAĞAN İNCESULU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kronik otitis medialı hastalarda baş dönmesi, nistagmus, bulantı, kusma gibi septomların oluşması vestibüler sistemin etkilendiğini gösterir. Kronik otitis medialı hastalarda labirenter sistemin olaydan ne kadar etkilendiğini göstermede en iyi test elektronistagmografidir. Bu çalışmada tek taraflı kronik otitis media tanısıyla opere edilen hastalarda vestibüler sistemin etkilenmesinin preoperatif ve postoperatif vestibüler testlerle araştırılması amaçlanmaktadır. Hastalara preoperatif ve postoperetif vestibüler muayane testleri, odyogram ve videoelektronistagmografinin tüm testleri yapılmıştır. Postopertatif tüm testler ameliyat sonrası üçüncü ayda yapılmıştır. Çalışmamızda preoperatif kalorik testte 13 (% 43.3) hastada KOM'la aynı tarafta kanal parezisi saptandı. Preoperatif yapılan kalorik testler ile postoperatif yapılan kalorik testler arasında anlamlı fark bulunmuştur (p= 0.001). Buna göre hastaların %50'sine yakın bir kısmında yapılan ameliyatın işitme sistemi yanında denge sistemini de olumlu etkildiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Occuring sympthoms as vertigo, nystagmus, queasiness, vomit shows that vestibular system effected for patients which have diagnosis of chronic otitis media. Electronystagmography test is best way to understand how labirent system affected for patients which have chronic otitis media.Our study is aimed; vestibular system affect will be researched with preoperative and postoperative vestibular tests for the patients which have operated unilateral chronic media otitis. Preoperative and postoperative vestibular inspection tests,audiogram and all of the videoelctronystagmography tests have been operated for patients. All of the postoperative tests are done three months after operation. Based on preoperative caloric test; Chronic Otitis Media and canal palsy have been detected in same side with percent of 13 (%43.3) patient in our study. Significant difference is determined between performed caloric preoperative and postoperative tests (p=0,001).According to our study ; We think that performed operation is affected positively to balance system besides that auditory system for % 50 patient.