Ege sahil kuşağında yeşil alana uygun olabilecek bazı buğdaygiller üzerinde araştırmalar
- Tez No: 36020
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AVCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
- 21 - ÖZET Bu araştırma Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlalarında 1992-1993 yıllarında yürütülmüştür. Değişik kaynaklardan sağlanan Agropyron cristatum, Agrostis stolonifera, Poa pratensis, Festuca rubra, Festuca ovma ve Dactylis glomerata bitkilerine ait tohumlar serada multipodlara ekilerek fideeikler elde edilmiş, bu fideciklerden en sağlıklı olanlar sonra tarlaya şaşırtılarak ocakvari dikilmiş ve her cinsten 20 'şer bitki yetiştirilmiştir. Kardeşlenme başlangıcında gözlem ve incelemelere başlanmış, düzenli olarak sulama ve çapalamaya devam edilmiştir. Gerektiğinde herbisitlerle yabancı bitki savaşımı yapılmıştır. Araştırma materyali üzerinde kardeşlenme ve sapa kalkma, büyüme formu, yeşil ot, kuru ot ve tohum verimi, yeşü alana uygunluk gibi özellikler incelenmiş ve aşağıdaki sonuçlara varılmıştır. (1) Bornova 'ran egemen Akdeniz İklim koşullarında yetiştirilen buğdaygillerden Agropyron cristatum üe Dactylis glomerata erkenci türleri simgelemekte, diğer yumak formlu türler olan Poa pratensis, Festuca rubra ve Festuca ovina onları izlemektedir. Stolonlu büyüme formu ve vegetatif üreme eğilimli Agrostis stolonifera ise hem kardeşlenme ve stolon geliştirme, hemde sapa kalkma açısından en geçei buğdaygil konumundadır. (2) Aynı bitkilerde incelenen Büyüme formu özelliği açısından Festuca rubra, Festuca ovina, Agropyron cristatum ve Dactylis glomerata“Yumak”formu içermiş, Agrostis stolonifera 'da“Stolonlu”, Poa pratensis 'de“Rizomlu”form gözlenmiştir. (3) Buğdaygülerdert, yaprak ayası eni açısından Festuca ovina ve Festuca rubra“İnce Dokulu”gruba dahil olmakta, Agrostis stolonifera, Agropyron cristatum ve Dactylis glomerata ise“Çok Kaba Dokulu”grupta yer almaktadır. Bu bakımdan Poa pratensis“Kaba Dokulu”gruptadır. (4) Bitki boyu ve boğum sayılan dikkate aimâiğaıâa Agropyron cristatum ve Dactylis glomerata en iri yapılı buğdaygilleri oluşturmakta, bu yapılarryla daha çok çayır-mer'alara uygunluklarım sergilemektedirler. Çok uzun stolonlar oluşturan Agrostis stolonifera ile nisbeten küçük yapılı olan Poa pratensis, Festuca rubra ve Festuca ovina ise yeşil alana en uygun buğdaygil niteliğini taşımakladır.. (5) Ele alınan buğdaygillerden iri ve geniş yapraklı olan Poa pratensis, Festuca rubra ve Dactylis glomerata koyu yeşil, Agropyron cristatum açık yeşil, Agrostis stolonifera filizi yeşil, Festuca ovina ise mavi-yeşil renkte saptanmıştır. (6) Ot ve tohum verimleri açısmdan incelendiğinde bölge koşullarına en iyi uyum sağlayabilen Agropyron cristatum ile Agrostis stolonifera en başardı buğdaygiller olmakta, özellikle sıcak stresinden olumsuz etkilendiği düşünülen Poa pratensis ile küçük yapılı Festuca ovina ise en düşük verimlere sahip bulunmaktadır.“ (7) Bulguların tümü dikkate alındığında Agrostis stolonifera, Festuca rubra ve Festuca ovina ”nın bölgede yeşil alan için ümitvar buğdaygiller olduğu, diğer bitkilerin ise daha çok çayır-mer'a vegetasyonlan için uygun olacağı kanaattna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
- 22 - SUMMARY Investigations on some promising grasses for Lawns in the sea-belt Regions of Ege This investigation was conducted in the experimental fields of Field Crop Department of Agriculture Faculty, Aegean University, in 1992-1993. The seeds of Agropyron cristatum, Agrostis stolonifera, Poa pratensis, Festuca rubra, Festuca ovina and Dactylis glomerata from different sources were sown into the mullipods and seedlings were grown. 20 heality seedlings from each crop were transplanted into the field and observations and measurements were commenced at tillering stage, irrigation and weed control, were maintained. Characteristics of tillering, stem elongation, growth babbit, green matter, hay and dry matter yields, quality for turfs were tested on these crops and results can be summarised as followings; (1) Among the grasses grown under Mediterranean climatic conditions of Bornova, Agropyron cristatum and Dactylis glomerata were the earliest types, Poa pratensis, Festuca rubra, Festuca ovina were following them. Agrostis stolonifera with a stolomferous vegetativery and growing habit was a late type grass in terms of tillering, stolon and seed stalk development. (2) Festuca rubra, Festuca ovina, Agropyron cristatum, and Dactylis glomerata had lunch-type growing habit whereas Agrostis stolonifera had stoloniferous and Poa pratensis had rhizomatous growth type. (3) When we consider the leaf-width characteristic of these grasses; Festuca rubra and Festuca ovina were in the“Fine Texture”group, whereas Agrostis stolonifera, Agropyron cristatum,and Dactylis glomerata were in the“Very Coarse”and Poa pratensis in the“Coarse”group. (4) Agropyron cristatum,md Dactylis glomerata being the tallest crops in terms of plant height and nodes Agrostis stolonifera with long stolones and Poa pratensis, Festuca rubra and Festuca ovina with small habitus were to most suitable crops for turfs. (5) The large leaved grasses, Poa pratensis, Festuca rubra and Dactylis glomerata were dark-green, Agropyron cristatum Kght-green, Agrostis stolonifera and Festuca ovina blue-green in terms of stand color. (6) Agropyron cristatum and Agrostis stolonifera being the most favarouble grasses for regional conditions were also most succesful crops. When wc take the hay seed yields into concideration. (7) Concidering the results altogether, it was concluded that, Agrostis stolonifera, Festuca rubra and Festuca ovina were the most promising for turfs in the region and other grasses would be suitable for pasture and meadows.