Çeşitli enzimlerle yapılan sama işleminin küçükbaş deri özelliklerine etkisi üzerinde mukayeseli bir araştırma
- Tez No: 36022
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, bakteriel küf bazlı ve bitkisel pankreatik bazlı enzimlerle yapılan sama işleminin giysüik keçi derilerine kazandırdığı özelliklerin tesbit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada; dk olarak deri örneklerine fiziksel testler uygulanmış ve farklı orijinli iki enzimin farklı temperatür ve pHlarda derilerin fiziksel özelliklerini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, karşılaştırılmalı olarak incelenmiş, istatistiksel olarak değeriendirilmiştir. Aynı örneklere daha sonra kimyasal analizler uygulanmış ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bu bulgular ışığında, yapılan fiziksel analiz sonuçlarından, pH 5 ve 29-33-39°C'de bakteriel küf bazlı OROPON BRS adlı enzim ile yapılan denemelerden elde edilen kopma mukavemeti, kopma uzaması, dikiş yırtılma mukavemeti, yırtılma mukavemeti-kalınlık, cilt çatlama mukavemeti, cilt çatlama uzaması, cilt patlama mukavemeti, cüt patlama uzaması, büzülme sıcaklığı değerlerinin ortalaması sırasıyla, 110,51 daN/cm2, %74,5, 84,68 daN/cm, 2,95 daN/cm-0.064 cm, 17 daN, 15,90 mm., 16,83 daN, 17,84 mm., 101,83°C olarak bulunmuştur. pH 7 ve 29-33-39°C'de bitkisel pankreatik bazlı enzim OROPON BP preparau ile yapılan denemelere uygulanan fiziksel analizlerden kopma mukavemeti, kopma uzaması, dikiş yırtılma mukavemeti, yırtılma mukavemeti-kalınhk, cilt çatlama mukavemeti, cilt çatlama uzaması, cilt patlama mukavemeti, cilt patlama uzaması, büzülme sıcaklığı değerlerinin ortalaması sırasıyla, 121,95 daN/cm2, %61, 85,48 daN/cm, 3,25 daN/cm- 0,072 cm, 14,16 daN, 14,29 mm., 15,66 daN, 15,44 mm., 106,16°C olarak bulunmuştur. -94-pH 9 ve 29-33-39°C'de bitkisel pankreatik bazlı enzim OROPON BP üe yapılan denemeler uygulanan fiziksel analizlerden kopma mukavemeti, kopma uzaması, dikiş yırtılma mukavemeti, yatılma mukavemeti-kalınkk, cut çatlama mukavemeti, cut çatlama uzaması, cilt patlama mukavemeti, cilt patlama uzaması, büzülme sıcaklığı değerlerinin ortalaması sırasıyla, 90,54 daN/cm2, %68,33, 80,36 daN/cm, 4,15 daN/cm-0,065 cm, 12,16 daN, 15,07 mm., 14,0 daN, 16,40 mm.,103°C olarak bulunmuştur. Kimyasal analiz sonuçlarından, pH 5 ve 29-33-39°C'de bakteriel küf bazlı enzim OROPON BRS ile yapılan denemelerde elde edilen bulgulara göre pH, yağ, kromoksit, toplam sülfat külü, deri maddesi ıraktan değerleri ortalama olarak sırasıyla, 4,61, %16,54, %3,58, %1,94, %44,76 olarak bulunmuştur. pH 7 ve 29-33-39°C'de bitkisel pankreatik bazlı enzim OROPON BP üe yapılan denemelere uygulanan kimyasal analizlerde tesbit edilen pH, yağ, kromoksit, toplam sülfat külü, deri maddesi miktarı değerleri ortalama olarak sırasryla, 4,04, %16,21, %3,4, %1,88, %45,38 olarak bulunmuştur. pH 9 ve 29-33-39°'de bitkisel pankreatik bazh enzim OROPON BP ile yapılan denemelere uygulanan kimyasal analizlerde tesbit edilen pH, yağ, kromoksit, toplam sülfat külü, deri maddesi miktarı değerleri ortalama olarak sırasıyla, 4.0, %15,18, %4.0, %2,20, %48,30 olarak bulunmuştur. Yukarda belirtilen fiziksel test sonuçlarından yalnız 33°C ve pH 7'de yapılan deneme sonuçlan hariç diğer deneme sonuçları önerilen değerlerden düşük çıkmıştır. Kimyasal analiz sonuçlan ise kromla işlenmiş giysilik deriler için önerilen değerlerle uyum içinde bulunmuştur. -95
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of commercial enzymes OROPON BRS which is obtained from bacterial mold and OROPON BP which is obtained from vegetable pancreatic enzymes on the bating of clothing goat leather at various temperatures and various pH levels. The first step was to perform physical tests and later the effects of these two enzymes of different origin on the physical characteristics were investigated. Results were compared and statistically analysed. On the same samples chemical analyses were also done and statistically analysed. On the samples treated by OROPON BRS at pH 5 and at 29, 33, and 39 °C the following physical tests were done: tensile strenght, elongation at break, stitch tear straight, split tear strenght, load at grain crack,extension at grain crack, load at leather burst, extension at leather burst, shrinkage temperature and the results were respectively. 110,51 daN/cm2, %74,5, 84,68 daN/cm., 2,95 daN/cm., -0,064 cm,, 17 daN, 15,90 mm., 16,83 daN, 17,84 mm., 101,83 °C. On the samples treated by OROPON BP at pH 7 and at 29, 33, and 39 °C the following physical tests were done: tensile strenght, elongation at break, stitch tear strenght, split tear strenght, load at grain crack, extension at grain crack, load at leather burst, extension at leather burst, shrinkage temperature and the results were respectively. 121,95 daN/cm2, %61, 85,48 daN/cm.,3,25 daN/cm.-0,072 cm., 14, 16 daN, 14,29 mm., 15,66 daN, 15,44 mm,, 106,16 °C.On the samples treated by OROPON BP at pH 9 and at 29, 33, and 39 °C the following physical tests were done: tensile strenght, elongation at break, stitch tear strenght, split tear strenght, load at grain crack,extension at gram crack, load at leather burst, extension at leather burst, shrinkage temperature and the results were respectively. 90,54 daN/cm2.,%68,33, 80,36 daN/cm., 4,15 daN/cm., 12,16 daN, 15,07 mm.,14,0 daN, 16,40 mm.,103°C. On the samples treated by OROPON BRS at pH 5 and at 29, 33, and 39°C the following chemical teste were done : pH, fatty substance, chromoxide, total sulphate ash, hidde substances and the average results were respectively. 4,61, %16,54, %3,58, %1,94, %44,76. On the samples treated by OROPON BRS at pH 7 and at 29, 33, and 39°C the following chemical tests were done : pH, fatty substance, chromoxide, total sulphate ash, hidde substances and the average results were respectively. 4,04, %16,21, %3,4, %1,88, %45,38. On the samples treated by OROPON BRS at pH 9 and at 29, 33, and 39°C the following chemical tests were done : pH, fatty substance, chromoxide, total sulphate ash, hidde substances and the average results were respectively. 4,0, %15,18, %4,0, %2,20, %48,30. Except for the results at 33°C at pH 7 all the physical test results were lower than the recommended values. The chemical test results were within recommended values for chrome tanned clothing leather.