Overin müsinöz tümörlerinde PAX2, PAX8 ve CDX2 ekspresyonu: Metastaz ayırıcı tanısı ve patogenezdeki yeri
PAX2, PAX8 and CDX2 expression in ovarian mucinous carcinomas: Differential diagnosis from Metastasis and its Role in Pathogenesis
  1. Tez No: 360217
  2. Yazar: DENİZ ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. ALP USUBÜTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Deniz A., Overin Müsinöz Tümörlerinde PAX2, PAX8 ve CDX2 ekspresyonu: Metastaz Ayırıcı Tanısı ve Patogenezdeki Yeri, Hacettepe Üniversitesi, Patoloji Tezi, Ankara, 2013. Over kanseri jinekolojik kanser ölümlerinin en sık sebebidir. Müsinöz over tümörleri ise, metastatik müsinöz tümörlerin hem morfolojik hem de immünohistokimyasal olarak çok iyi bir taklitçisi olan, patogenezi hala net olarak ortaya koyulamamış, over tümörü histolojik tipidir. PAX2 ve PAX8 belirleyicileri pek çok tümörün metastaz ile ayırıcı tanısında kullanılmaktadır. Literatürde müsinöz tümörlerlerde PAX2 ve PAX8 ekspresyonu ile ilgili sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmaların hiçbirinde müsinöz tümörün histolojik alt tipine (seromüsinöz veya intestinal oluşuna), metastatik kökenine göre ayrıntılı bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma kapsamında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2000-2013 yılları arasında müsinöz over tümörü tanısı almış̧ 76 hastanın biyopsileri yeniden değerlendirilmiş ve tanıları teyit edilmiştir. 76 vakaya ait en tanısal bloğun bağımsız 3 alanından 1 mm'lik iğne ile TMA (Doku mikrodizini-Tissue Microarray) hazırlanmıştır. Hazırlanan bloklar PAX2, PAX8 ve CDX2 boyanarak incelenmiştir. Metastatik olguların PAX2 için %91,2'si PAX8 için %86,3'ü 1-5 arası skorda pozitif reaksiyon verirken (çoğu negatif), CDX2 ile 10-15 arası skorda reaksiyon, olguların %68,2'sinde izlenmiştir (çoğu pozitif). Seromüsinöz tümörde CDX2 ekspresyonu yoktur; olguların (1 tanesi hariç) tümü PAX8'i diffüz kuvvetli pozitiftir. Yani seromüsinöz tümörler PAX8 ve CDX2 ile diğer primer müsinöz tümörlerden farklı -tıpkı seröz tümörler gibi- boyanma göstermektedir. Çalışmanın sonuçlarında primer ve metastazı ayırmada PAX8 ve CDX2'nın kullanışlı olabileceği ortaya konmuştur. Ayrıca seromüsinöz tümörlerin PAX8 dominant homojen bir boyanma gösterdiği ancak intestinal primer müsinöz tümörlerin değişken ekspresyonlara sahip heterojen bir grup olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Deniz A., PAX2, PAX8 and CDX2 expression in ovarian mucinous carcinomas: Differential diagnosis from Metastasis and its Role in Pathogenesis, Hacettepe University, Thesis of Pathology, Ankara, 2013. Ovarian cancer is the most common cause of gynecologic cancer death. Both morphologically and immunohistochemically, metastatic mucinous tumors are the best mimickers of mucinous ovarian tumors; its pathogenesis still remains a mystery. PAX2 and PAX8 immunohisyochemistries are useful for differentiating numerous primary tumour types from metastatic ones. There are fewstudies in literature about PAX expressions in mucinous tumors. None of these are takes into account the histologic type (whether it is seromucinous or intestinal) or the metastatic origin. With this purpose hematoxylin and eosine slides of ovarian mucinous tumors were re-evaluated and one block was chosen for each case. The study included 76 ovarian mucinous tumors of the ovary reported in Hacettepe University department of pathology between 2000-2013. Tissue microarray (TMA) was designed from the chosenblocks, PAX2, PAX8, CDX2 immunostains was preformed to the TMA slides. As a result, most of the metastatic cases (%80-90) were negative for PAX2 and PAX8, many (%65-75) were diffusely and strongly positive for CDX2. Seromucinous tumors were devoid of CDX2 expression; but all cases (except one) displayed strong and diffuse positivity with PAX8. In other words differing from intestinal mucinous tumors seromucinous tumors show strong PAX8 positivity–similar to serous tumors-This study shows that PAX8 and CDX2 could be useful in differentiating primary mucinous from metastatic tumor. Furthermore unlike the homogeneity in seromucinous tumors for PAX-8 and CDX2 intestinal type shows heterogeneity with different expression patterns.