Overin primer seröz ve müsinöz tümörlerinde cox-2, p53 ve her-2/neu (c-erbb-2) ekspresyonunun prognostik ve klinikopatolojik paremetrelerle karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of cox-2, p53 and her-2 / neu (c-erbb-2) expression in proverginstic and clinicopathological paremeters in overin primary serous and musinous tumors
  1. Tez No: 572645
  2. Yazar: RAMAZAN GEYYAS
  3. Danışmanlar: UZMAN SEVİNÇ HALLAÇ KESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
AMAÇ: Çalışmamızdaki amacımız overin borderline seröz ve müsinöz tümörleri ile malign seröz ve müsinöz epitelyal tümörlerinde c-erbB-2, p53 ve COX-2 ekspresyon paternlerini araştırmak; her bir belirteçin primer histopatolojik parametrelerle ilişkisini sorgulamak; farklı histopatolojik ve prognostik özelliklerdeki olgu gruplarında c-erbB-2, p53 ve COX-2 ekspresyonlarını birbiri ile karşılaştırmak; elde edilecek bulgu ve sonuçlarla, güncel literatür bilgileri ışığında, over karsinogenez teorilerini tartışmak amaçlandı. METHOD: Çalışmaya Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Kliniği'nde borderline seröz tümör, borderline müsinöz tümör, primer seröz karsinom ve primer müsinöz karsinom tanısı almış 85 over tümörü retrospektif olarak klinik ve histopatolojik özellikleri incelenerek, p53 gen mutasyon varlığı, c-erbB-2 ve COX-2 ekspresyonu immünhistokimyasal yöntemle değerlendirilmiştir. BULGULAR: *Tümör hücrelerinde c-erbB-2 ekspreyonu müsinöz tümörlerde (%25) , seröz tümörlerden (%4,3) yüksek olup arasındaki farkı anlamlı bulduk (p0,05). *Malign, borderline, seröz ve müsinöz tümör hücrelerinde COX-2 ve c-erbB-2 ekspresyonu ile yaş, lateralite, histolojik grade, tümör evresi, lenf nodu tutulumu, over yüzey tutulumu, appendiks tutulumu ve batın sıvısı pozitifliği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı (P>0,05). SONUÇ: COX-2, p53 ve c-erbB-2 beliteçlerindeki moleküler değişikliklerin biyolojik mekanizmasının daha iyi anlaşılması, over kanser tedavileri için yeni bir yol açabileceği gibi, over tümörlerinde bağımsız prognostik faktör olabileceğini düşünmekteyiz. Daha geniş serilerle yapılacak çalışmalardan elde edilecek sonuçların, hastaların prognozunu ve tedavi seçeneklerini belirlemede bize ışık tutacağını düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PURPOSE: The aim of this study was to investigate cerb-b2, p53 and COX-2 expression patterns in borderline serous and mucinous tumors of the ovary and mucinous epithelial tumors; question the relationship of each marker with primary histopathological parameters; to compare cerb-b2, p53 and COX-2 expressions in different histopathological and prognostic features and to discuss ovarian carcinogenesis theories in the light of current literature and findings. METHOD: 85 ovarian tumors diagnosed as borderline serous tumor, borderline mucinous tumor, primary serous carcinoma and primary mucinous carcinoma in the Pathology Department of Dr. Lütfi Kırdar Education and Research Hospital were evaluated retrospectively and clinical and histopathological features of p53 gene mutation, cerb-b2 and COX-2 expression were evaluated by immunohistochemical method. RESULTS: Expression of cerb-b2 in tumor cells was higher in mucinous tumors (25%) than serous tumors (4.3%) and we found a significant difference between them (p0.05). There was no statistically significant relationship between cox2 and cerbb2 expression in malignant, borderline serous and mucinous tumor cells and age, laterality, histologic grade, tumor stage lymph node involvement, ovarian surface involvement, appendix involvement and abdominal fluid positivity (p>0.05). CONCLUSION: A better understanding of the biological mechanism of molecular changes in COX2, p53 and cerb-b2 markers may lead to a new pathway for ovarian cancer treatments, and may be an independent prognostic factor in ovarian tumors. We believe that the results obtained from the studies with larger series will shed light on determining the prognosis and treatment options of the patients