Otoimmün hepatitli hastalarda hepatik fibrozis düzeyinin değerlendirilmesinde ELF testi ile karaciğer biyopsisinin tanısal değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of diagnostic values of ELF test and liver biopsy in evaluation of hepatic fibrosis in patients with autoimmune hepatitis
- Tez No: 360216
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AKBIYIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Otoimmün hepatit, kronik inflamatuvar hepatoselüler bir hastalık olup hepatomegali, otoantikorların varlığı ve poliklonal hipergamaglobulinemi ile karakterizedir. Kronik bir karaciğer hastalığı olan otoimmün hepatitin komplikasyonlarından biri fibrozistir. Hepatik fibrozis, karaciğer dokusunda hücre dışı matriks bileşenlerinin aşırı birikimi ve histolojik olarak yeniden biçimlenmesi sonucu ortaya çıkan ve uzun dönemde karaciğerde işlev bozuklukları ve doku hasarına yol açan patolojik bir durumdur. Karaciğer fibrozisinin değerlendirmesinde altın standart yöntem olarak karaciğer biyopsisi önerilmektedir. Ancak komplikasyonları ve sık kullanıma uygun olmaması nedeniyle son yıllarda karaciğer fibrozisinin değerlendirilmesi için girişimsel olmayan yöntemler geliştirilmektedir. ELF (enhanced liver fibrosis) testi, karaciğerde fibrozis oluşumunda rol alan hücre dışı matriks metabolizmasını yansıtan belirteçlerden oluşan bir biyokimyasal test panelidir. ELF test paneli, üç parametreden oluşur: Prokolajen-III N-terminal propeptidi (PIIINP), metalloproteazların doku inhibitörü-1 (TIMP-1) ve hyaluronik asit (HA). Serum düzeyleri ölçülen bu parametreler, istatistiksel olarak geliştirilmiş ELF puanını hesaplamak için kullanılır. Bu çalışmada, otoimmün hepatitli hastalarda karaciğerde fibrozis düzeyinin değerlendirilmesi için kullanılan ELF testinin tanısal değerinin karaciğer biyopsisi ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya toplam 46 hasta dahil edildi. Son bir yıl içinde karaciğer biyopsisi yapılmış olan hastalardan ELF testi için kan örneği alındı. Hasta örnekleri Siemens ADVIA Centaur XP cihazında çalışıldı ve ELF puanları hesaplandı. Karaciğer biyopsileri, METAVIR evreleme sistemine göre incelendi. Hastalar, METAVIR evrelerine göre F0-F1 yok-hafif fibrozis (Grup 1) ve F2-F3-F4 orta-ağır fibrozis (Grup 2) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların % 19,6'sı Grup 1, % 80,4'ü grup 2'de yer aldı.
Özet (Çeviri)
Autoimmune hepatitis is a chronic inlammatory disease characterized by hepatomegaly, presence of autoantibodies and polyclonal hypergammaglobulinemia. As a chronic liver disease, fibrosis is one of the complications of autoimmune hepatitis. Hepatic fibrosis is a pathological condition defined as excess accumulation of extracellular matrix (ECM) components causing hepatic dysfunction in long term. Liver biopsy has been recommended as gold standard method in the evaluation of hepatic fibrosis. However, its unconvenience for frequent use and complications have lead researchers to the development of noninvasive methods for the evaluation and staging of hepatic fibrosis. ELF test is a biochemical test panel made up of serum markers reflecting ECM metabolism. ELF test panel consists of three parameters: Hyaluronic acid (HA), procollagen III N-terminal propeptide (PIIINP) and tissue inhibitor of matrix metalloprotease-1 (TIMP-1). Serum levels of these parameters are used to calculate statistically developed ELF score. The aim of this study is to compare diagnostic values of ELF test and liver biopsy in evaluation of hepatic fibrosis in patients with autoimmune hepatitis. 46 patients were included in the study group. Blood samples for ELF test were drawn from patients with liver biopsy results within the last one year. Patient samples were analyzed with SIEMENS ADVIA Centaur XP immunoanalyzer and ELF scores were calculated. Patients were divided into two groups according to METAVIR staging system as F0-1 Group 1 (no-mild fibrosis) and F2-3-4 Group 2 (moderate-severe fibrosis). 19.6 % of patients were in Group 1 and 80.4 % of patients were in Group 2.