Akut apandisit ön tanısı olan hastalarda sağ alt kadrana kompresyon uygulanarak elde olunan abdomen BT tetkikinin tanısal etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the diagnostic utility of abdominal CT with compression to the right lower quadrant in patients with suspicion of acute appendicitis
  1. Tez No: 360219
  2. Yazar: ABİDİN KILINÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı akut apandisit şüphesi olan erişkin hastalarda sağ alt kadrana kompresyon uygulanarak elde olunan abdomen BT tetkikinin tanısal etkinliğini değerlendirmektir. Akut apandisit şüphesi ile Temmuz 2012-Ekim 2013 tarihleri arasında, abdomen BT tetkiki istenen 71 erişkin hasta (25 E, 46 K; yaş ortalaması 32.7±13.3, yaş aralığı 18-74) prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara BT tetkikinden önce abdomen US incelemesi yapıldı. Kompresyonun zararlı olabileceği intestinal obstrüksiyon, abdominal aort anevrizması veya hidronefroz gibi durumlar saptanan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Kompresyon grubundaki tüm hastalarda 1 L'lik serum fizyolojik torbası ve elastik korse kullanılarak sağ alt kadrana kompresyon uygulandı. Oral ve intravenöz kontrast madde verilerek venöz fazda 2 veya 16 kesitli BT ile abdomen BT tetkiki yapıldı. Nisan 2011-Haziran 2012 tarihleri arasında apandisit şüphesi ile intravenöz ve oral opak madde verilerek standart abdomen BT tetkiki yapılan 97 erişkin hasta (29 E, 68 K; yaş ortalaması 37.9±13.8, yaş aralığı 18-78), kontrol grubu olarak kabul edildi. Görüntüler apendiks dış çapı, duvar kalınlığı ve kontrastlanması, periapandisyel inflamatuar değişiklikler ve apendiks lümen içeriği açısından, iki radyolog tarafından değerlendirildi. Nihai tanı için patoloji raporu ve/veya epikrizde yer alan tanılar esas alındı. Apandisitle uyumlu BT bulguları olan ancak patolojik konfirmasyon bulunmayan hastalar (kompresyon grubunda 9 hasta, standart abdomen BT grubunda 6 hasta) istatistiksel analize dahil edilmedi. Kompresyon grubunda, 23 hastada akut apandisit tanısı patolojik olarak doğrulandı, 39 hastada ise BT'de apendiks normaldi ve klinik takiple apandisit tanısı dışlandı. Standart abdomen BT grubunda, 36 hastada akut apandisit tanısı patolojik olarak doğrulandı, 55 hastada ise BT'de apendiks normaldi. Kompresyon apandisit, standart apandisit, kompresyon normal ve standart normal gruplarında apendiks dış çapının ortanca (minimum-maksimum) değerleri sırasıyla; 10 mm (7-15 mm), 10.5 mm (7.1- 17.6 mm), 5 mm (4-7.5 mm) ve 6.3 mm (4.8-10.3 mm) idi.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim was to determine the diagnostic accuracy of abdominal CT with compression to the right lower quadrant in adults with suspicion of acute appendicitis. We prospectively studied a total of 71 patients (25 M, 46 F; mean age 32.7±13.3, range 18-74) referred for abdominal CT with a presumptive clinical diagnosis of acute appendicitis between July 2012 and September 2013. All patients underwent abdominal US examination before CT. Patients with conditions in which compression was relatively contraindicated, like intestinal obstruction, abdominal aortic aneurysm, hydronephrosis, were excluded from the study. CT exam was performed after administration of intravenous and oral contrast material, during compression of the right lower quadrant with a 1 L saline bag and an elastic belt with velcro strips. CT images were obtained in the venous phase with 2 or 16-detector row CT. Another set of 97 patients (29 M, 68 F; mean age 37.9±13.8, range 18-78) with clinical suspicion of appendicitis who underwent standard abdominal CT without any compression between April 2011 and June 2012, were evaluated as a control group. Outer diameter of appendix, wall thickening and enhancement, periappendiceal inflammatory changes and appendiceal luminal content were assessed for each patient by two radiologists. Final diagnosis was based on pathologic verification and/or definitive diagnosis at discharge. Patients without pathologic proof of appendicitis were excluded from analysis (9 patients in compression group, 6 patients in standard abdomen CT group). In the compression group, 23 patients had a definite diagnosis of acute appendicitis on pathology, while appendix was normal on CT in 39 patients, in all of which the clinical follow-up excluded the admission diagnosis. In the control group where CT was obtained without any compression , 36 patients had a definite diagnosis of acute appendicitis on pathology, while appendix was normal on CT in 55 patients. Among patients with appendicitis in compression-CT, with appendicitis in standard-CT, without appendicitis in compression-CT and without appendicitis in standard-CT median outer diameter of appendix (min-max) were, 10 mm (7-15 mm), 10.5 mm (7.1-17.6 mm), 5 mm (4-7.5 mm) and 6.3 mm (4.8-10.3 mm), respectively.