1986-2013 tarihleri arasında hacettepe üniversitesi hastanesi iç hastalıkları anabilim dalı, infeksiyon hastalıkları ünitesi tarafından takip edilmiş HIV/AIDS olgularının incelenmesi
Evaluation of HIV/ AIDS cases followed-up in hacettepe university faculty of medicine department of internal medicine division of infectitous diseases between the year 1986 and 2013
- Tez No: 360220
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
HIV/ AIDS, hastaların birlikte yaşamayı öğrenmesi gereken vücuttaki bütün sistemleri etkileyen kronik bir infeksiyon hastalığıdır. Araştırmadaki amacımız; merkezimize başvuran HIV/ AIDS olgularının epidemiyolojik özelliklerinin, klinik ve laboratuvar bulgularının ve hastalık komplikasyonlarının incelenmesidir. Ocak 1986-Mart 2013 tarihleri arasında merkezimizde takip edilen HIV pozitif 255 olgu araştırmaya dahil edilmiş ve verileri retrospektif olarak dosya kayıtlarından elde edimiştir. Olguların çoğunun erkek (% 75.6), yaş ortalamalarının 38 (yaş aralığı 19-80), % 27.5'inin üniversite mezunu ve % 84.7'sinin T.C. vatandaşı olduğu belirlenmiştir. En sık karşılaşılan olası bulaşma yolu % 63.1 ile heteroseksüel cinsel temas olmuştur. Olguların % 30.7'sinin AIDS ilişkili klinik şikayetler nedeniyle tetkik yapıldığında tanı aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
HIV/ AIDS is a chronic infectious disease with multi-systemic effects which patients must learn how to live with it. The aim of this retrospective study was to evaluate the charecteristics of HIV/ AIDS patients, clinical features and disease complications. The records of 255 HIV-infected patients who were admitted to our clinic between January 1986 and March 2013 were included in this study. Most of the patients were male (% 75.6) and Turkish citizens (84.7% ). Mean age was 38 (range, 19-80). Nearly one fourth of the patients (27.5% ) were university graduates. For the whole study group, the most frequent route of transmission was through heterosexual intercourse (63.1% ). One third (30.7% ) of cases were diagnosed when screened due to AIDS-related clinical symptoms.